e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Meslek Okulunda yapılan Staj Sigortası Emeklilikte geçerli mi?

19.11.2019 05:39 | Güncelleme: 19.11.2019 05:39

1997 sigorta açılışım var. Meslek okuluna gidiyordum. Devlet tarafından sigortalı gösteriliyordum. Bu emekliliğe geçer mi?

 Staj sigortasında kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) prim ödenmediğinden, emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmaz. Staj sigortasında kısa vadeli sigorta kollarına (hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı ve analık) sigortalarına prim ödenir.

Stajyer, hastalık ve iş kazası yönünden güvenceye alınır. Bu dönemde alınan sigorta sicil numarası, emekli olana kadar kullanılır. Bu da sizde olduğu gibi ‘stajyerde sigortam başladı’ yanılgısına yol açmaktadır. Emeklilik açısından sigorta başlangıç tarihi; kişi adına ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına çalışma süresi bildirilen tarihtir.

CUMHURBAŞKANI KESİN OLARAK EYT ÇIKMAYACAĞINI AÇIKLADI

SORU: 13 Eylül 1972 doğumluyum. Meslek lisesi mezunuyum. İlk sigorta başlangıcımı 1 Mayıs 1991’de okul yaptı. SSK’lı işe giriş tarihim ise 5 Şubat 1993. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yasa çıkarsa ben de yararlanabilir miyim?  

CEVAP: Staj sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediği için emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. 1993 başlangıcınıza göre emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabisiniz.

5675 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Cumhurbaşkanı emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkartmayacaklarını açıkladı. Çıksa yararlanırsınız ancak EYT beklememek lazım.

PRİM ÖDEMESE DE EŞİNİZİN 2022’DE EMEKLİLİĞİ MÜMKÜN

SORU: 1964 doğumlu eşimin, SSK başlangıç tarihi 1986. Toplam 2300 gün primi var. Öncesinden de 4 yıl Bağkur’u var. Bunların toplamında emekli olma durumu nedir?  

CEVAP: Eşiniz SSK’dan yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. 3600 günden fazla primi olduğundan, bundan sonra prim ödemese de 2022’de 58 yaşınızı dolduracağı tarihte emekli olabilir.

BABANIZIN PRİMİNİ 3600 GÜNE TAMAMLAMASI GEREKİYOR

Soru: Babam 1956 doğumlu. SSK başlangıcı 1974’te. 1040 gün primi var. Emekli olması için ne yapmam gerekir?  

Cevap: Babanız yaş haddinden emeklilik için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi. Babanız muhtemelen 20 ay askerlik yaptı. Askerlik süresini borçlanıp ayrıca 1960 gün daha prim ödeyerek, toplam primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

Ekrem Sarısu
Posta


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL