e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Meslek hastalığı nasıl tespit edilir?

09.10.2019 06:07 |

Sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik hallerine meslek hastalığı denilmektedir.

Meslek hastalığı hükümlerinden faydalanabilmek için sigortalının çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına tutulduğunun;

- Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları tarafından usulüne uygun olarak düzenlenen sağlık kurulu raporu ve dayanağı tıbbî belgelerin,

- Sosyal Güvenlik Kurumunca gerekli görüldüğü hâllerde, işyerindeki çalışma şartlarını ve buna bağlı tıbbî sonuçlarını ortaya koyan denetim raporları ve gerekli diğer belgelerin, incelenmesi sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmesi zorunludur.

7 GÜN 10 YIL ARASI

Sigortalının, çalıştığı işten ayrıldıktan sonra meslek hastalığı sebebiyle, meslek hastalığından sağlanan haklardan yararlanabilmesi için eski işinden fiilen ayrılması ile hastalığın meydana çıkması arasında, Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinde belirtilen sürelerden daha uzun bir sürenin geçmemiş olması şarttır. İlgili yönetmelikte meslek hastalığı türleri için bu süreler 7 gün ila 10 yıl arasında değişen sürelerde belirlenmiştir.

BİLDİRİM YAPILIYOR

Hizmet akdine tabi çalışan yani 4/a kapsamındaki sigortalıların meslek hastalığı hallerinin bildirimi işverenleri tarafından yapılmalıdır. İşverenlerin meslek hastalığını;
Sosyal Güvenlik Kurumuna durumun öğrenildiği günden başlayarak üç işgünü içerisinde bildirmeleri gerekmektedir.

Meslek hastalığı bildirimleri de iş kazası bildirimleri gibi e-sigorta uygulaması ile http://uyg.sgk.gov.tr/ IsvBildirimFormu/welcome. do adresinden yapılabileceği gibi ayrıca "İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirgesi" ile doğrudan ya da posta yoluyla bağlı bulunulan sosyal güvenlik il müdürlüğü /sosyal güvenlik merkezine gönderilerek yapılabilir.

İDARİ PARA CEZASI

Meslek hastalığı bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverene ve 4/b sigortalılarına, Sosyal Güvenlik Kurumunca meslek hastalığı ile ilgili olarak yapılmış bulunan tedavi giderleri, yol gideri, gündelik, refakatçi giderleri ve diğer harcamalar ile ödenmişse geçici iş göremezlik ödeneği rücu edilir. Ayrıca bildirimi süresinde yerine getirmeyen işverenlere, 2019 yılı için 3.825 TL ile 11.475 TL arasında değişen tutarlarda idari para cezası uygulanmaktadır.
Cezalar farklılaştırılmıştır.

Sosyal güvence içinde kalın...

Ekrem GÜLCEMAL
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.