e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mesleki itibar kavramı

05.10.2017 21:38 | Güncelleme: 05.10.2017 21:38

Son Dönemlerde Fertlerin Geçim Sağlamak ve Sosyal Statü elde etmek kaydı ile Meslek seçiminde Mesleki itibar üzerinde yoğunlaştığını görmekteyiz.

Peki, itibar nedir?   Mesleki itibar nasıl kazanılır?  Sosyo-ekonomik statü açısından nasıl değerlendirilmektedir.

Bu yazımızda tüm bu sorulara cevap ararken Mali Müşavirlik Mesleği ve İtibarına da atıfta bulunacağız. İtibar kavramı mesleki, ekonomik, ticari ve kültürel anlamda saygı, saymak, değer, dikkate alma ve göz önünde bulundurma gibi etkin anlamlar ile ifade edilmektedir.

 Günümüzde meslek seçiminde kimlik, itibar, gelir, hayat tarzı gibi olgular göz önüne alındığını düşünürsek sosyal anlamda meslek seçiminin önemi ve itibarı üzerinde önemli bir eğilim fark edilmektedir.

Buna binaen bir mesleğin İtibarlı olabilmesi için meslek mensubunun ve mesleki örgütlerin de itibarlı olması gerektiğinin altını çizmek isterim. Mesleki kimliği kazanıp kendisine ve mesleğine itibar gösteren kişi sosyal anlamda da maksimum düzeyde fayda sağlayacağını unutmamalıdır.

Nitekim Mesleki kimliğini almış ancak insani kimlikten yoksun her fırsatta mesleğine ve kendisine zarar veren meslek mensubu toplum nezdinde de mesleğe negatif bir bakış açısı kazandırmış olacaktır.  

Sahip olduğumuz mesleğin saygın ve itibarlı hale gelmesini istiyorsak öncelikle mesleği sevmek ve fedakârlık göstermemiz gerekir. Daha sonrasında bilgi ve teknoloji üretmek, değerler katmak, hak adalet ve hukuk gözetmek için bir araya gelerek bir bütün oluşturmamız gerekmektedir. Starbucks CEO’su Howard Schultz ‘un dediği gibi “ Ortak ve tutku dolu amaçlara sahip insanlardan oluşan bir topluluk oluşturabilirseniz, her şey mümkündür.”

            Kısaca Sizlere içinde yer alamadığımız en itibarlı 20 meslek ve bu meslekler hakkındaki ortak özellikleri paylaşmak isterim.

İŞTE EN İTİBARLI İLK 20 MESLEK

1. Tıp Doktoru
2. Üniversite Profesörü
3. Hâkim
4. Öğretmen
5. Diş Hekimi
6. General
7. Vali
8. Yüzbaşı
9. Büyükelçi
10. Mimar
11. Eczacı
12. Psikolog
13. Makine Mühendisi
14. Genel Müdür (Kamu)
15. Elektrik Mühendisi
16. Avukat
17. Üniversitede Araştırma Görevlisi / Asistan
18. Belediye Başkanı
19. İnşaat Mühendisi
20. Astsubay

Yukarıda sıralamaya giren en itibarlı mesleklerin ortak özellikleri; iyi bir ücret, iş garantisi, işin kaza ve ölüm riski içermemesi, stresin az olması, uygun çalışma saatleri, topluma faydalı iş olması, kendi kararlarını verebilme imkânı, İşin toplumdaki saygınlığı, bol izin ve tatil süresi ve ekleyeceğimiz onlarca madde…

Varın mesleğiniz ile olan değerlendirmesini siz yapın… Ve unutmayın ki herkes karakterine uygun bir meslekte çalışmayabilir ancak her meslek uygun bir karakterde çalışmayı gerektirir.


Metin KARTAL
 

Starbucks CEO’su Howard Schultz’dan

“Ortak ve tutku dolu amaçlara sahip insanlardan oluşan bir topluluk oluşturabilirseniz, her şey mümkündür.”
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.