» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mesleki itibar kavramı

 
05.10.2017 21:38 | Güncelleme: 05.10.2017 21:38

Son Dönemlerde Fertlerin Geçim Sağlamak ve Sosyal Statü elde etmek kaydı ile Meslek seçiminde Mesleki itibar üzerinde yoğunlaştığını görmekteyiz.

Peki, itibar nedir?   Mesleki itibar nasıl kazanılır?  Sosyo-ekonomik statü açısından nasıl değerlendirilmektedir.

Bu yazımızda tüm bu sorulara cevap ararken Mali Müşavirlik Mesleği ve İtibarına da atıfta bulunacağız. İtibar kavramı mesleki, ekonomik, ticari ve kültürel anlamda saygı, saymak, değer, dikkate alma ve göz önünde bulundurma gibi etkin anlamlar ile ifade edilmektedir.

 Günümüzde meslek seçiminde kimlik, itibar, gelir, hayat tarzı gibi olgular göz önüne alındığını düşünürsek sosyal anlamda meslek seçiminin önemi ve itibarı üzerinde önemli bir eğilim fark edilmektedir.

Buna binaen bir mesleğin İtibarlı olabilmesi için meslek mensubunun ve mesleki örgütlerin de itibarlı olması gerektiğinin altını çizmek isterim. Mesleki kimliği kazanıp kendisine ve mesleğine itibar gösteren kişi sosyal anlamda da maksimum düzeyde fayda sağlayacağını unutmamalıdır.

Nitekim Mesleki kimliğini almış ancak insani kimlikten yoksun her fırsatta mesleğine ve kendisine zarar veren meslek mensubu toplum nezdinde de mesleğe negatif bir bakış açısı kazandırmış olacaktır.  

Sahip olduğumuz mesleğin saygın ve itibarlı hale gelmesini istiyorsak öncelikle mesleği sevmek ve fedakârlık göstermemiz gerekir. Daha sonrasında bilgi ve teknoloji üretmek, değerler katmak, hak adalet ve hukuk gözetmek için bir araya gelerek bir bütün oluşturmamız gerekmektedir. Starbucks CEO’su Howard Schultz ‘un dediği gibi “ Ortak ve tutku dolu amaçlara sahip insanlardan oluşan bir topluluk oluşturabilirseniz, her şey mümkündür.”

            Kısaca Sizlere içinde yer alamadığımız en itibarlı 20 meslek ve bu meslekler hakkındaki ortak özellikleri paylaşmak isterim.

İŞTE EN İTİBARLI İLK 20 MESLEK

1. Tıp Doktoru
2. Üniversite Profesörü
3. Hâkim
4. Öğretmen
5. Diş Hekimi
6. General
7. Vali
8. Yüzbaşı
9. Büyükelçi
10. Mimar
11. Eczacı
12. Psikolog
13. Makine Mühendisi
14. Genel Müdür (Kamu)
15. Elektrik Mühendisi
16. Avukat
17. Üniversitede Araştırma Görevlisi / Asistan
18. Belediye Başkanı
19. İnşaat Mühendisi
20. Astsubay

Yukarıda sıralamaya giren en itibarlı mesleklerin ortak özellikleri; iyi bir ücret, iş garantisi, işin kaza ve ölüm riski içermemesi, stresin az olması, uygun çalışma saatleri, topluma faydalı iş olması, kendi kararlarını verebilme imkânı, İşin toplumdaki saygınlığı, bol izin ve tatil süresi ve ekleyeceğimiz onlarca madde…

Varın mesleğiniz ile olan değerlendirmesini siz yapın… Ve unutmayın ki herkes karakterine uygun bir meslekte çalışmayabilir ancak her meslek uygun bir karakterde çalışmayı gerektirir.


Metin KARTAL
 

Starbucks CEO’su Howard Schultz’dan

“Ortak ve tutku dolu amaçlara sahip insanlardan oluşan bir topluluk oluşturabilirseniz, her şey mümkündür.”


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.