» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Milyonları ilgilendirin, GSS borçlarında 60 gün çıkmazı.

 
11.01.2021 05:14 | Güncelleme: 11.01.2021 05:14

Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren düzenleme yıl sonu itibarıyla sona erdi. 30 Ağustosa kadar GSS prim borcu olanların borçları otomatik olarak yapılandırıldı.

Böylece milyonlarca kişi borcun ödeneceği 30 Nisan 2021 tarihine kadar sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Eylül, ekim, kasım, aralık GSS primleri ödemeyenler ise kara kara düşünmeye başladı.

Yaşanan kötü gelişmeler nedeniyle insanlık tarihinde hep hatırlanacak olan 2020 yılının geride kalmasının buruk sevincini yaşıyoruz. Yeni normale biran evvel dönebilmek ise 2021’den herkesin tek dileği. Ancak yeni yıl milyonlarca borçlu vatandaşımız için pekte iç açıcı başlamadı.
 
2020 Yılının başlarında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile genel sağlık sigortası borcu olan tüm vatandaşların yıl sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmasının önü açılmıştı. Pandemi döneminin de başlamasıyla milyonlarca vatandaşımız provizyon alabilmiş, ücretsiz tedavi olabilmişti. 
Ağustos 2020 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları otomatik olarak yapılandırıldı. GSS borçları için vatandaşların başvuru yapmasına gerek yok. 30 Nisan 2021 tarihine kadar ana para borcun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı siliniyor. Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlar borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşların borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. 
 
Vatandaşlar otomatik olarak yapılandırılan GSS borçlarını e-devlet üzerinden veya bankalar aracılığıyla öğrenebilir ve takip edebilir. Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçlarının olmaması halinde, GSS borcu olanların ise son 1 yıl içinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek ve hastaneye gittiklerinde provizyon alabilecekler.
 
60 GÜNE TAKILDILAR
 
Ancak 2020 Ağustos ayı sonrasında 60 gün ve daha fazla prim borcu olan muayene olamayacak. 7256 sayılı Kanun gereği tüm borçluların borçları donduruldu, ödemek isteyen sigortalıların borçları taksitlendirildi ancak bu kişilere 01.11.2020 tarihinden itibaren yeniden borç tahakkuk ettirilince çarşı karıştı. 
2021 yılının şu geçirdiğimiz 10 gününde sağlık hizmeti almak isteyen sigortalıların 60 günden fazla birikmiş borcu olduğundan provizyonları kapatıldı. (Kasım ve Aralık ayı borç tahakkukları nedeniyle) Bu kişiler kamu hastanelerinde mevcut durumda ancak ücretli bir şekilde muayene olabiliyorlar veya aylık prim borçlarını ödeyerek tekrardan provizyonlarını açtırmak zorunda kalıyorlar. 
 
YİNE KARARNAME GEREKİYOR
 
Geçtiğimiz yıl 7 Ocak 2020 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı gereği, GSS sistemi kapsamında olup prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak vatandaşlara ve bakmakla yükümlü yakınlarına, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2020'ye kadar sağlık hizmeti verilmişti 
 
Pandemi etkileri tüm hızıyla devam ederken borçlu vatandaşın bu durumu göz ardı edilmeyecektir. En kısa sürede yayımlanacak yeni bir kararla sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için provizyon almaları sağlanacaktır.
 
PRİM 107 LİRA 32 KURUŞ
 
Bu yıl ödenmesi gereken GSS primi aylık 107 lira 32 kuruş. Ödeme gücü olmayanların primini devlet karşılıyor. Ödeme gücü de gelir testi ile belirleniyor. Daha önce hiç gelir testine girmeyenler, bulundukları ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek test yaptırabilir. Yapılacak testin sonucunda hane içinde kişi başına gelir asgari ücretin 3'te 1'inden az çıkanların prim borçları silinecek. GSS prim borcu olanlar SGK sağlık hizmetinden yararlanamıyor. 
 
30 Ağustos öncesi prim borcu olanların borçları otomatik yapılandırıldığı için borcun ödeneceği 30 Nisan 2021 tarihine kadar sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Ama borcu ödemezseniz, bu tarihten sonra devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanamayacaksınız. Yine bu tarihe kadar borcunuzu ödemezseniz, geçmiş döneme ait borç ile birlikte gecikme cezası ve zammı yeniden aktif olacak. Tabi sağlık hizmetinden yararlanabilmek için geriye doğru bir yıl içinde 30 gün genel sağlık sigortası primi ödenmiş olması ve 2020 Ağustos ayı sonrasında 60 gün ve daha fazla prim borcu olmaması gerekecek.

Mert Nayır
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.