e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mücbir Sebep Tebliği ve sorunları

26.03.2020 05:31 | Güncelleme: 26.03.2020 05:31

Mücbir sebep tartışmaları ve bu günkü ortamda sağlıklı beyanların nasıl yapılacağının belirsizliği ve beyan yükümlülüğü altında olanlarla SMMM lerin salgından korunabilmelerinin temini tartışmaları içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı 24 Mart günlü mükerrer Resmi Gazetede konuya ilişkin olarak 518 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğini yayımladı.

Söz konusu Genel Tebliğ ile bazı meslekler veya faaliyet alanları mücbir sebep içerisinde kabul edildi. Mücbir sebep içerisinde kabul edilenler şöyle belirlendi

a) Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan mükellefler,

b) Koronavirüs salgınından doğrudan etkilenen ve ana faaliyet alanı itibarıyla; alışveriş merkezleri dahil perakende, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir çelik ve metal sanayii, madencilik ve taş ocakçılığı, bina inşaat hizmetleri, endüstriyel mutfak imalatı, otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayii için parça ve aksesuar imalatı, araç kiralama, depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım, sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler, matbaacılık dahil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri, tur operatörleri ve seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri, lokanta, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti ile halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulunan mükellefler,

c) Ana faaliyet alanı itibarıyla İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler,

01.04.2020 ilâ 30.06.2020 (bu tarihler dâhil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde oldukları kabul edildi. Dolayısıyla bu tarihler arasına denk gelen vergi ödevleri ertelendi.

Saydığımız ana faaliyet alanlarının tespit edilmesinde mükelleflerin vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodları dikkate alınacaktır. Öte yandan vergi dairesi kayıtlarında ana faaliyet kodu hatalı yazılmış veya doğru olmakla birlikte ana faaliyet alanı olarak bu sektörlerden herhangi birinde fiilen iştigal edenlerin durumu ise fiilen iştigal edilen ana faaliyet koduna göre belirlenecektir. Ancak bu durumda olan mükellefler, fiilen iştigal edilen ana faaliyet kodunun yukarıda sayılanlar kapsamında olduğunu kendileri ispatla mükellef kılınmışlardır.

Söz konusu mükelleflerin bu tarihler arasında vermeleri gereken KDV, Muhtasar beyannameler ile Ba-Bs bildirimlerini verme ve Elektronik Defter Beratlarını yükleme mükellefiyetleri 27.07.2020 tarihine ertelendi. Ödeme süreleri de yeniden düzenlendi.

Ancak Genel Tebliğ’de bazı eksiklikler var gibi. Örneğin damga vergisi beyannamesinden söz edilmediği gibi geçici vergiye ilişkin bir düzenleme yok.

Sanırım geçici vergi de beyan süresinin ertelenmesi yerine Cumhurbaşkanı’na tanınan yetki kullanılarak 2020 yılı için beyan döneminin 6’şar aylık dönem olarak belirlenmesi yoluna gidilecek.

Kahvehane, lokanta, sürücü kursu, eğitim kurumları, berber, kuaför gibi işletmelerin durumundan söz edilmemiş ise de bu işletmeler “İçişleri Bakanlığı’nca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörler” kapsamında mücbir sebep içerisinde kabul edilecekler.

Öte yandan 27 Temmuz’a kadar verilmesi gereken Nisan-Haziran dönemine ilişkin beyannamelerin toplu ve tek beyanname olarak verilmesinin de sağlanmasında yarar var. İş yükünü hafifletecektir. Bu eksikliğin de giderileceğini düşünüyorum. Ödeme tarihlerinin farklılaştırılması buna bir engel değildir. Örneğin KDV Beyannamesi’nde dönemlere tekabül eden vergi diye üç satır açılır. Tek beyannamede her bir aya tekabül eden, o satıra yazılır ve ona göre ödeme yapılır. Basit bir program işi.

Defter beyan sisteminde defterlerin yazılması, KDV beyannamesi verilinceye kadar” şeklinde belirlenmişti. Dolayısıyla 1 Mart’tan itibaren işlemleri defter beyan sistemine kayıt süresi de 27 Temmuz’a kadar uzamış bulunmaktadır.

Sayılan mükelleflerin, Şubat ayı KDV beyannamelerini verme süresi daha önce 24 Nisan’a ertelenmişti. Bu mükellefler 1 Nisan’dan itibaren mücbir sebep içerisinde oldukları kabul edildiğinden ve bu kabul KDV’yi de kapsadığından Şubat ayı KDV beyannamelerini verme süresi de otomatikman uzamış olmaktadır. Kaldı ki, Şubat ayı KDV beyannamesini uzatan bir Sirküler’dir. Mükellefleri mücbir sebep içerisinde kabul eden işlem Genel Tebliğ’dir. Şubat KDV beyannamesinin verilme süresi Genel Tebliğ’de yoksa da, genel tebliğ düzenlemelerinin değerlendirilmesinden bu beyannamenin de 27 Temmuz akşamına kadar verilebileceği, özel düzenleme olmaması sebebiyle verginin de bu süre içerisinde ödeneceğini kabul etmek yerinde olacaktır.

Bumin DOĞRUSÖZ
dunya.com

 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !