Muhasebe felsefesi

12.03.2019 06:49 |

Muhasebe ve felsefeyi yan yana getirdiğimizde ilk önce bir acaba duygusu yaşıyoruz.

Ancak konuya biraz derinlemesine baktığımızda bu çelişkiden uzaklaşıyoruz. Muhasebe meslek mensupları yaptıkları mesleğin bir gereği olarak detaycı bir yaklaşımla sonuç ve çözüm odaklı düşünce sistemine sahip olurlar.

Sürekli bir düşünsel arayış olan felsefe, sonuç ve çözüm odaklı yaklaşımın gelişip güçlenmesi için önemli bir araçtır. Yazı yokken hesap vardı, yine yazı yokken düşünme vardı.

 Fakat son üç yüz yılda başta düşünme yeteneğimiz olan felsefeyi, beraberinde ekonomik hayatımızın refleksi olan muhasebeyi günlük hayatımızdan bilinçli bir şekilde çıkararak hem ruhen hem madden çırılçıplak kaldık. Bu tercihimizin aksine ortaçağ Kıta Avrupası, ekonomik ve felsefi yapılanmaların beşiği olmayı başardı.

 Sonuç ortada. Yazı yokken hesap vardı diyen değerli meslektaşım Dursun Ali Yaz tarafından kaleme alınan Muhasebe Felsefesi kitabı ile mesleğimizi gerçekleştirirken, kazanmış olduğumuz alışkanlıkların dışında, düşünsel olarak, olaylara ve yaşama bakmaya bizleri teşvik ediyor. Sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir mesleğin mensupları olan bizler yeniliğe ve değişime açığız.

Bir ilk olan Muhasebe Felsefesi kitabını mesleğimize katılmış bir değer olarak görüyorum. Bu ilkin gelişip güçlenmesi bizlere ve mesleğe katkı sağlayacaktır. Düşünsel zenginliğimiz, bizlere ve mesleğimize değer yaratan bir unsur olmaya devam edecektir.

Yahya Arıkan
TÜRMOB Genel Sekreteri
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !