GÜNCEL HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ SGK
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Muhasebenin sosyal sorumluluğu

04.09.2018 07:55 | Güncelleme: 04.09.2018 07:55

Muhasebeyi teknik bir uygulama olarak görüp yorumlamak ciddi bir yanlışı beraberinde getirir.

Muhasebe, işletmelerin ve insanların davranışlarını yönlendiren ve etkileyen, dolayısıyla hayatlarımızı etkileyen, aynı zamanda örgütsel ve sosyal işlevsellik özelliği ile gelişimi yönlendiren sosyal bir uygulamadır.

Muhasebenin sosyal sorumluluğu literatürde, muhasebenin işlevini yerine getirme hususundaki sorumluluğunu belirtmekte ve muhasebenin kapsamını, anlamını, yerini ve amacını göstermektedir.

Sosyal sorumluluk kavramı; muhasebenin organizasyonunda, muhasebe uygulamalarının yürütülmesinde ve mali tabloların düzenlenmesi ve sunulmasında; belli kişi veya grupların değil, tüm toplumun çıkarlarının gözetilmesi ve dolayısıyla bilgi üretiminde gerçeğe uygun, tarafsız ve dürüst davranılması gereğini ifade etmektedir. Sunduğu hizmetlerle toplumun büyük bir kesimini etkileyen muhasebe meslek mensuplarının sosyal sorumlulukları çok daha yüksektir.

Günümüzde muhasebe, ekonomileri ve toplumları yönetme ve yönetmenin önemli bir aracı olarak ayrıcalıklı fonksiyonları nedeniyle etkili ve güçlü bir konuma sahiptir. Muhasebenin sosyal boyutunu takdir etmek, ahlaki boyutunun öneminin altını çizerken, etik değerlerin ön plana çıkmasını beraberinde getirir. Muhasebenin sosyal boyutunun farkında olan, etik değerlere sahip, olaylara ve sorunlara geniş bir vizyonla bakan meslektaşlarımız; mesleğin niteliksel gelişimine ve toplumdaki yerine büyük katkı sunmaktadır.

Bu katkı mesleğin algısını artırarak uzun vadede beklenti ve talepleri de şekillendirmektedir.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle, sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum.

A. Masis YONTAN
TÜRMOB Genel Başkanı
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL