e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesinde geçici çözüm

05.08.2019 11:59 |

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhtasar SGK Birleşmesinde geçici çözümü geçiş tarihini ertelemekte buldu.

Haziran 2017 tarihinden itibaren Kırşehir, 2018 tarihinden itibaren Amasya, Bartın ve Çankırı illeri merkez ve ilçelerinde bulunan işverenler için başlamış olan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi pilot uygulaması Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldı. Tüm Türkiye’ de bu uygulamaya yeni bir erteleme veya iptal olmazsa Ocak 2020 tarihinde başlanılacak.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi birleştirme düzenlemesinin, pilot bölgelerde yaşanan sıkıntılar ve sorunlar göz önünde bulundurularak öncelikle ertelenmesi ve yapılacak değerlendirmenin ardından uygulamadan vazgeçilmesi TÜRMOB tarafından talep edildi.

27 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete yayımlanan tebliğ değişikliği ile uygulama Ocak 2020 tarihine ertelendi. Erteleme soruna geçici bir çözüm sundu. Ancak mutlaka uygulanabilirliği olmayan, uygulamaya girmesi halinde ülke genelinde önemli sıkıntı ve sorunlara yol açacağı şimdiden gözüken düzenlemeden vazgeçmek gerekiyor.

TÜRMOB tarafından yapılan çalışmada, pilot uygulamanın sonuçları değerlendirilerek, sorunlar, aksaklıklar ve uygulamanın sakıncalarını rapor haline getirdik ve yetkililere sunduk. Geçici çözüm olan ertelemenin ardından, mevzuatta gerekli düzenleme biran önce yapılarak uygulamadan vazgeçilmelidir. Pilot illerde yaşanan sıkıntılarda uygulamadan vazgeçilmesi ile birlikte çözülmüş olacak.

Yahya Arıkan
Türmob Genel Sekreteri
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.