e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi birleşme sınavı

25.08.2020 07:14 | Güncelleme: 25.08.2020 07:14

Dünya için yazan TÜRMOB Genel Başkanı Kartaloğlu, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına ilişkin bir yazı kaleme aldı.

2017 yılı Haziran ayından itibaren Kırşehir ilinde pilot uygulama olarak başlatılan, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması, genişleyen pilot iller ve ertelemelerin ardından, ülke genelinde uygulamaya girdi.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına ülke genelinde Temmuz ayı itibariyle başlandı ve Temmuz ayı beyanları 26 Ağustos tarihine kadar verilebilecek

Sistemin sağlıklı ve başarılı bir şekilde uygulanması için TÜRMOB pilot il uygulamalarını odalarımızla birlikte değerlendirerek, sorun ve sıkıntıları yetkili makamlara iletti. Sorun ve sıkıntıların çözümü noktasında Gelir İdaresi ve SGK tarafından ciddi ve yerinde çalışmalar yapıldı.

Sistemin ilk defa ülke genelinde uygulanmasından dolayı bazı sorun ve sıkıntıların yaşanması doğal olarak karşılanmalı. Yeni uygulamalar doğası gereği sorun ve sıkıntıları beraberinde getirebilir. Çözüm odaklı yaklaşımlarla, uygulayıcıların ileteceği sorun ve görüşler dikkate alınması ve işbirliği içinde bu sorunlara çözüm bulunması, her zaman başarıya giden yolun anahtarını oluşturacaktır.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile TÜRMOB yönetimi ve oda başkanlarımız ortak bir iletişim kanalında bir araya gelerek, iletilen tüm sorunlara anında müdahale ettiler ve etmeye devam edecekler.

Bu yöntem sorunların çığ gibi büyümesi yerine anında müdahale edilerek bertaraf edilmesini beraberinde getirdi. Bu uygulama örneği bizlere gösterdi ki düzenleyiciler ile uygulayıcılar iletişim kanallarını kullanarak, çözüm odaklı yaklaşımlarla birlikte hareket ettiğinde her türlü uygulamayı başarı ile hayata geçirebilirler.

İletişimden ve çözüm odaklı yaklaşımlarından dolayı Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz ile bürokratlar zor bir uygulamayı mali müşavirlerle birlikte başarıyla hayata geçirme gayreti içerisinde oldular.

Büyük bir özveri ile çalışan mali müşavirler bu uygulama örneğinde olduğu gibi her türlü uygulamanın başarıyla altından kalkacaklarını gösterdiler.

Mali müşavirler her yeni uygulamada olduğu gibi, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması konusunda da hazırlıklarını yaptı, eğitimlerini gerçekleştirdi. Dijital uygulamalar konusunda çok büyük bir bilgi birikimi ve deneyime sahip oldu.

Ülkemizde oluşturulan dijital sistemler ve alt yapılarda herhangi bir sorun çıkmaz ise dijital sistemleri mali müşavirler başarı ile uygulamaya geçiriyor.

Elektronik uygulamalar konusunda son yıllarda ciddi adımlar atan Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumumuz, uygulamaların başarıyla gerçekleşmesini sağlayan Mali Müşavirlerle birlikte Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasıyla başarılı bir sınav vermiş olacaktır. Bu tür uygulamalarla ülkemizin elektronik uygulamalar konusunda ciddi bir mesafe aldığını ve dünyada örnek bir noktada olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu tür uygulamaların başarısında elbette muhasebe yazılımlarının da önemli bir katkısı bulunuyor. Başta LUCA olmak üzere bazı muhasebe programları meslektaşlarımızın en büyük yardımcısı olmuştur. LUCA atacağı adımlar ve entegrasyon hizmetleri ile muhasebe mesleğinin tamamen vazgeçilmezi haline gelecektir.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.