e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde kolaylık

27.08.2020 07:06 | Güncelleme: 27.08.2020 07:06

İşverenlerin vergi dairesine ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ayrı ayrı verdikleri muhtasar ve prim hizmet beyannameleri birleştirildi. Yeni sistem, işçi çalıştıran apartman yöneticileri ile ev hizmetlerinde işçi çalıştıranları da ilgilendiriyor.

 Bu mükellefler “kolay işverenlik” uygulamasından yararlandıkları takdirde yeni sisteme daha çabuk adapte olabilecekler. 

Uzun süredir pilot uygulamaları devam eden muhtasar beyanname ile prim hizmet beyannamesi birleştirildi. 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren iki beyanname birlikte verilmeye başlandı. Vergi kesintisi yapan mükellefler, muhasebeci ve mali müşavirlerden hizmet aldıkları için yeni sistemin getirdiği bazı zorlukları daha çok bu meslek mensupları yaşıyor. Apartman yöneticisi, ev hizmetlerinde işçi çalıştıranlar gibi çalışanların ücretlerinden vergi kesintisi yapma zorunluluğu olmayanlar beyannamelerini kendileri dolduruyor. Hazine Maliye Bakanlığı, bunların muhtasar ve prim hizmet beyannamesi konusunda neler yapması gerektiğine dair kılavuz yayımladı. Kimlerin nasıl beyanname verecekleri kılavuzda adım adım anlatıldı.

İŞÇİ ÇALIŞTIRAN APARTMAN YÖNETİMLERİ

Apartman yönetimlerinin genel esaslar çerçevesinde, istihdam ettikleri sigortalı çalışanlar için muhtasar ve prim hizmet beyannamesini vermeleri gerekiyor. Beyanname doldururken vergi bölümünü boş bırakacaklar. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ( SGK) bir süre önce başlattığı “kolay işverenlik” uygulamasına geçen apartman yönetimlerinin, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermesine gerek kalmayacak. Bu yöntemden yararlanmak isteyen apartman yönetimleri, e-bildirge şifreleri ile SGK’nın işveren sistemine giriş yaparak kolay işverenlik başvurusu yapabilecekler. Bu işverenler için tahakkuklar otomatik olarak oluşturulacak. Cari aya ilişkin belgelerini gönderebilmeleri ya da otomatik olarak oluşan tahakkuklarında değişiklik yapabilmeleri için ilgili dönemi takip eden ayın 21’i ile 23’ü arasında “e-Bildirge v.2” uygulaması açılacak.

Kolay işverenliğe geçmemiş apartman yönetimleri ise muhtasar ve prim hizmet beyannamesini e-Beyanname uygulaması üzerinden gönderecekler. Kolay işverenlik yöntemini seçmeyen apartman yönetimleri öncelikle apartmanın bulunduğu yere göre yetkili vergi dairesine başvurarak gelir vergisi stopaj mükellefiyeti tesis edecekler. Bu işverenlerin vergi numaralarının SGK sistemlerinde tescile işlenmiş olması gerekiyor. Tescil kütüklerinde vergi numaralarının bulunmaması halinde beyanname verilemeyecek. Apartman yönetimleri bu işlemleri serbest muhasebeci ve mali müşavirler aracılığı ile de gerçekleştirebilecekler.

EV HİZMETLERİNDE SİGORTALI ÇALIŞTIRANLAR

Ev hizmetlerinde 4/a kapsamında sigortalı çalıştırmakta iken 5510 Sayılı Kanun’un Ek 9’uncu maddesi kapsamına geçen işverenlere ait tahakkuklar otomatik olarak oluşturuluyor. Bu işverenler, ayda on gün ve daha fazla ev hizmetlerinde çalıştırılanlar için muhtasar ve prim hizmet beyannamesi göndermeyecekler. Bunlar damga vergisine de tabi değiller.

Ancak, Ek 9’uncu madde kapsamına geçmeksizin işyeri sicil numarası üzerinden ev hizmetlerinde işçi çalıştıranlar, sigorta bildirimlerini artık muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vasıtasıyla yapacaklar. Ayrı beyanname vermek istemeyip Ek 9’a geçmek isteyenler sosyal güvenlik merkezine bizzat giderek başvuruda bulunabilecekler. Kolay işverenlik uygulamasına geçmek, ev hizmetlerinde işçi çalıştıranlar için de büyük avantaj sağlıyor.

HANGİ VERGİ DAİRESİNE VERİLECEK?

Vergi kesintisi yapmaya mecbur olmayan ancak çalıştırdıkları sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini beyan etme zorunluluğu bulunanlar muhtasar ve prim hizmet beyannamesini vergi dairelerine verecekler. Kazancı basit usulde vergilendirilenler için gelir vergisi yönünden mükellefiyetinin, gerçek kişiler için ikametgahının, gerçek kişiler dışında kalanlar için kanuni merkezi veya iş yerinin bulunduğu yer vergi dairesine başvurulması gerekecek.

AYIN 26’SINA KADAR VERİLECEK

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin verilme zamanı, çalışmayı takip eden ayın ilk günü başlayacak. Ayın 26’ncı günü akşam saat 23.59’a kadar beyanname elektronik ortamda gönderilebilecek.

Vergi kesintisi yapmayan apartman yönetimleri, gayrimenkul sermaye iradı mükellefleri ve ev hizmetlerinde işçi çalıştıranlar, kullanıcı kodu, parola ve şifre alarak beyannameyi elektronik ortamda gönderecekler.

Basit usule tabi mükellefler ise beyannamelerini Defter Beyan Sistemi üzerinden muhasebeci veya mali müşavir vasıtasıyla gönderecekler.

Ahmet Kıvanç
Habertürk


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.