» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Nakdi Ücret Desteği İçin Artış Düzenlemesi Gelebilir

 
31.12.2020 06:48 | Güncelleme: 31.12.2020 06:48

Kısa çalışma ödeneğini tavan tutar üzerinden alan çalışanlar, asgari ücret artışıyla tavan değişeceği için kazançlı çıkacak. Ödenekte 4.380 TL olan tavan, 4.763 TL’ye yükselecek.

2021’de uygulanacak asgari ücretin belli olmasıyla birlikte pek çok parametrede de değişiklik oldu. Bu durumda akıllara kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği de geldi.

Kısa çalışma ödeneği, işçinin son 12 aylık prime esas kazancının yüzde 60’ı tutarında ödeniyor. Bu da asgari ücretin yüzde 150’sini geçemiyor. İşçinin işyeri kapanmışsa, 30 gün için 1.580 TL ödenek alıyor. Son 12 aydaki prime esas kazancı 7.500 TL olan bir kişiye ise tavan tutar olan 4.380 TL üzerinden ödenek ödeniyor. 25 Mart itibarıyla başvuru yapan işyerindeki asgari ücretli bir işçinin ödeneği 25 Mart 2019 ila 25 Mart 2020 tarihleri arasındaki ortalama günlük brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplandı. Yani bu kişinin ödeneği asgari ücret artışından etkilenmeyecek.

31 ARALIK ÖNCESİNE YOK

31 Aralık 2020 ve öncesinde kısa çalışmaya gidilen işyerlerindeki işçilerin ödeneklerinde de artış olmayacak. Ancak başvuru 31 Ocak’a kadar uzatıldığı için bu tarihe kadar başvuru yapılacak işyerlerindekiler için artış söz konusu olabilecek. Ödeneği tavan tutardan alanlar, ocak itibarıyla tavan değişeceği için daha yüksek ödenek alabilecek. Örneğin son 12 aydaki ortalama brüt kazancı 8 bin TL olan bir kişi 2020’de kısa çalışma ödeneğinin tavanı 4.380 TL olduğu için bu tutardan aldı. 2021’de tavan 5.325 TL’ye çıkacağı için alacağı tutar 4.763 TL olacak. Yani eline geçen rakam 382 TL artmış olacak.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ İÇİN DE ARTIŞ DÜZENLEMESİ GELEBİLİR

Nakdi ücret desteği kapsamında da ayın tamamında ücretsiz izinde olan işçiye 1.168 TL ödeniyor. Nakdi ücret desteğinde otomatik bir artış olamaz. Ancak Cumhurbaşkanı desteğin tutarını asgari ücret artışı oranında artırmaya yetkili.

Eğer artırılırsa aylık destek 1.420 TL olur. Diğer taraftan kısa çalışma ödeneğinin de tutarı artırılabilir. Kısa çalışma ödeneği, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında yüzde 50 artırılmıştı. Bu konuda yapılacak yeni bir düzenlemeyle koronavirüs salgını süresince 2021 yılında ödenecek kısa çalışma ödenekleri için de bu yönde bir artış yapılabilir.

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.