e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Nakdi ücret desteği nasıl alınır?

29.04.2020 05:13 | Güncelleme: 29.04.2020 05:13

Salgın sebebi ile geçici olarak kapanan, kapasite düşüklüğü yaşayan firmalar nedeniyle işçilerde ücretsiz izne çıkarılmak yada iş akitlerinin fesih edilmesi tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Salgının ilk günlerinde kısa çalışma ödeneği uygulamasından yararlanma şartları kolaylaştırılarak, işyerlerinde kısa çalışma yöntemlerinin hayata geçirilmesi ile işverenlerin işçi çıkartmaksızın faaliyetlerine devam etmesi sağlandı. Ancak, salgının devam etmesi ve önümüzdeki aylarda ekonomik, sosyal etkilerinin hafifletilmesi, çalışamaması sebebiyle gelir desteğinden yoksun kalanlara destek olacak yeni bir uygulama "nakdi ücret desteği" de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'mızca hayata geçirildi.

Nakdi Ücret Desteğini Kimler Alabilir?

17 Nisan 2020 tarihi itibariyle bir iş akdi ile işverenin yanında çalışır iken 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi gereğince ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler nakdi ücret desteğinden yararlanabileceklerdir.

Bu işçiler için nakdi ücret desteğinden yararlanılabilmesi için ücretsiz izne ayrılan işçilere bildirimler aylık olarak, ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3'üne kadar işverenlerce yapılacaktır. İşverenler bildirimlerini https://uyg.sgk. gov.tr/IsverenSistemi internet adresinden yapabileceklerdir.
Bu işçiler için SGK'ya bildirim yapılır iken eksik gün nedeni olarak "28-Pandemi Ücretsiz İzin" seçeneği seçeceklerdir.

•  15 Mart 2020 tarihinden sonra işsizlik ödeneği hak edecek şekilde iş sözleşmesi fesih, edilen ve işsizlik ödeneği başvurusunda bulunan ancak Kanunda ki diğer şartları sağlayamamaları nedeniyle işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler de nakdi ücret desteğinden yararlanabileceklerdir.
Bu kişilerin ayrıca başvuru yapmalarına gerek bulunmaksızın İŞKUR tarafından re'sen yapılacaktır.

•  15 Mart 2020 tarihinden sonra işsizlik ödeneği hak edecek şekilde iş sözleşmesi fesih edilen ancak Kanundaki diğer şartları sağlayamadıkları için işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmayan işsizler de nakdi ücret desteğinden yararlanabileceklerdir.
Bu kişiler işsizlik ödeneği taleplerini https:// esube.iskur.gov.tr/ internet adresinden veya e-devletten yapmaları halinde nakdi ücret desteği ödemeleri İŞKUR tarafından yapılacaktır.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNE HAK KAZANMA ŞARTLARI NELERDİR?

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖDENEĞİ ÖDENECEK İŞÇİNİN;

• 17 Nisan 2020 tarihi itibariyle iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak,

• Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak,

• Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak

• İlgili yönetmelikte belirtilen belge kodları üzerinden SGK'ya bildirilmiş olmak,

koşullarını birlikte taşımaları ile işverenlerince gerekli bildirimlerin yapılması halinde 17.4.2020 ila 17.7.2020 tarihleri arasında 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi gereğince üç aya kadar olan ücretsiz izin süreleri kadar yada yukarıda belirtilen işsiz olanlardan 17.4.2020 ila 17.7.2020 tarihleri arasında üç aylık süreyi geçmemek üzere işsiz kaldıkları süre kadar nakdi ücret desteği alacaklardır. 

Nakdi ücret desteği, hak eden her bir kişi için günlük 39,24 TL olacaktır.

Nakdi ücret desteği, bir ay içerisinde en çok 30 gün olmak üzere işçinin kendisine ödenecektir. Bu kişiler nakdi ücret desteği aldıkları süre boyunca genel sağlık sigortalısı sayılacak ve bu kapsamda genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından ödenecektir. 

Ekrem Gülcemal


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !