e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ne zaman Emekli Olmalıyım.

09.10.2019 06:21 | Güncelleme: 09.10.2019 06:21

Geçim sıkıntısı karşısında, emekli aylıklarının artırma peşinde olan ,sigortalılar tarafından en çok sorgulanan bir metot olarak karşımıza çıkar.

Emekli olacak sigortalılar ‘’1 krş ‘’fazla emekli aylığı bile bağlanmasını önemser.

5510/41’inci maddesinde yer alan borçlanma türleri ile ilgileniyorlar, buna göre efektif emekli maaşı hesaplanmasını sanal olsa da, karşılarına çıkan rakamla gerçek rakamı mukayese ederek ileride emekli aylığına yansımasıyla farkları görerek verimli ya da verimsizliğe karar veriyorlar.

Borçlanmalar bazen kazançlı bazen de umulanın aksine nötr etkisi de ortaya koyabiliyor.

Bunun için konun uzmanı kişilerden yardım almanızı da bizler sizlere öneriyoruz.

2019 YILINDA MI YA DA 2020 YILINDA MI EMEKLİLİĞE MÜRACAAT AVANTAJLI SORULARI GELMEYE BAŞLADI!

2019 Yılı Enflasyon
Ay Aylık Yıllık
Ocak 1,06 20,35
Şubat 0,16 19,67
Mart 1,03 19,71
Nisan 1,69 19,5
Mayıs 0,95​ 18,71
Haziran 0,03 15,72​
Temmuz 1,36 16,65
Ağustos 0,86 15,01
Eylül 0,99 9,26

Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2019

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) yüzde 2,6 azaldı

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,6 azaldı.

Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, II. Çeyrek: Nisan – Haziran, 2019

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) yüzde 1,5 azaldı

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 azaldı.

Enflasyon ve geriye kalan III VE IV Çeyreklerde GYİH göre gelişme hızlarının ne olacağı şimdiden nasıl şekilleneceği belli değil.

Enflasyon değerlerinin düşmesi, MB 2019 Yılı Aralık ayı öngörüsü yüzde 10 olarak ele alınması GH – değer ya da 1 gibi rakama tekabül etmesiyle birlikte 2019 yılı SGK matrahları geriye dönük olarak 2008/10 döneme kadar güncellenmesi,2020 yılında emekliliğe müracaat edeceklerde bu değerler dikkate alınarak güncellenen SGK matrahlarıyla emekli aylıklarına yansıtılacak ilk altı aylık zam miktarı, 2019 yılında emekli olanların güncelleme değerleriyle birlikte (2019 yılı yüzde 10 ve yüzde 5 zammı ilave ederek)fark bulunarak 2019 yılı mı 2020 yılı mı emekliliğe müracaat edeceklerdir.

2020 yılında emekliliğe müracaat edenler, kayıp emekli maaşları, artacak oranda emekli maaşları ile mukayese ederek kayıp kazanç muhasebesini yapmaları gerekir.

Ekim 2019 ve sonrası emekli maaşı bağlatacaklar unutmasın, Ocak 2020’den sonra emekli maaşı için talepte bulunulması halinde kar/zarar hanesini hesaplanması teknik olarak karşımıza çıkacak.

Vedat İlki


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !