Net Asgari Ücret Rakamları heyecan yarattı.

06.12.2018 06:25 |

2019 Yılında geçerli olacak 2019 Net Asgari Ücret rakamını belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 11.00 de toplanıyor. Asgari Ücret için heyacan yaratan rakamlar mevcut.

2019 Asgari Ücret milyonları etkileyecek. Belirlenecek Asgari Ücret 2019 yılında; İşçi ve işveren sosyal güvenlik primleri, Bağ-Kur primleri, Genel Sağlık Sigortası primi, İşsizlik Sigortası primi, Sosyal Güvenlik Destek Primi, Kıdem tazminatı, İhbar tazminatı, Sosyal Güvenlik Kurumu idari para cezaları, Çeşitli vergilerle ilgili para cezaları, Ücretten kesilen gelir ve damga vergisi, Çıraklar ve stajyer öğrencilerin SGK primleri ve ücretleri,Doğum, askerlik ve yurt dışı borçlanması, İsteğe bağlı sigorta primleri, Taksici, dolmuşcu, rehber ve part - time çalışanların sigorta primleri, İkili sözleşme bulunmayan ülkelere çalışmaya giden işçilerin sigorta primleri,Genel Sağlık Sigortası ödemelerinde gelir testi kriteri,Geçici işsizlik ödeneği, İşsizlik maaşı, Asgari geçim indirimi, Evde bakım ücreti, 65 yaş ve engelli aylığı, Emekli aylıkları,Teşvik uygulamalarındaki sübvansiyonlar, Bireysel Emeklilik Sigortası için sağlanan devlet katkısı gibi kalemleri doğrudan etkileyecek.

 

2019 Asgari Ücret'i belirlemek için yapılacak toplantıya  İş Sağlığı Genel Müdürü veya Yardımcısı, TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi, Ticaret Bakanlığı temsilcisi ile en çok üyeye sahip işçi konfederasyonundan 5, işveren konfederasyonundan 5 üye katılım sağlayacak.  Asgari Ücret Komisyonu'da ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak. 2019 asgari ücret yıllık enflasyon rakamı baz alınarak belirlenecek. Bu açıdan bakıldığında asgari ücret kesinlikle 2 bin lira üzerinde olacak.

İşte 2019 Asgari Ücret için konuşulan rakamlar;

DİSK, 2019 yılı için asgari ücret'in net 2 bin 800 lira olmasını istedi. DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu taleplerini şöyle duyurdu: -"Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalıdır".

Türk-İş şu anda net 1603 TL olan asgari ücret'in 2 bin liraya çıkarılmasını istiyor. Türk-İş buna ilaveten asgari ücret'ten kesilen verginin kaldırılmasını istiyor. Yapılan açıklamada "Yılbaşında yüzde 15 olarak kesilen vergi miktarı, iki kattan daha fazla artarak yıl sonunda yüzde 35'e çıkmaktadır... Bu nedenle işçilerin ücret gelirleri yönünden mevzuatımızda öngörülen vergi yükümlülüklerinin azaltılması, işçilerin ücret gelirlerinin vergi oranının indirilmesi ve işçi lehine belirli bir orana sabitlenerek işçilerden vergi kesilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir."denildi.

CHP,  7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret için meclis başkanlığına bir kanun teklifinde bulundu. CHP bu teklifle Asgari Ücret'in net 2200 lira olmasını önerdi. Teklif kabul görürse asgari ücret'teki vergi de sıfırlanacak.

Asgari ücret artışı genel olarak yıllık enflasyon üzerinden belirleniyor. Asgari ücret 2016 yılında yüzde 30, 2017 yılında yüzde 7.92 oranında artırıldı. 2017'de yüzde 11.92 oranındaki enflasyona karşın, 2018 yılında uygulanan asgari ücret yüzde 14.18 oranında zamlandı. 2019 yılı asgari ücret'inde bu yılın enflasyonu etkili olacak. Açıklanan Kasım ayı enflasyonu verilerine göre yıllık enflasyon 21.62 çıktı. 

Şu ana kadar yapılan tekliflere bakılacak olursa Asgari ücret zammının 400 lira civarında olması bekleniyor. Bu da 2019 asgari ücreti 2 bin liraya çıkaracak. İşçi temsilcilerinin talep ettiği yüzde 24 zam gerçekleşirse asgari ücret 2 bin liranın üstüne çıkabilir. Son rakam asgari ücret komisyonunda belirlenecek. Bu noktada hükümetin tavrı belirleyici olacak.

Asgari Ücret ve AGİ ile birlikte 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle işsizlik maaşı da zamlanacak. Şu an en düşük işsizlik maaşı 805 TL. 2019 yılında en düşük işsizlik maaşının 1005 lira olması bekleniyor. 1611l ira olan en yüksek işsizlik maaşının ise 2010 liraya çıkması bekleniyor.

Asgari Ücret komisyonunda yer alan işveren kesimi henüz net bir rakam telaffuz etmedi. İşveren asgari ücrete verilen mevcut 100 TL devlet desteğinin kesilmemesini talep ediyor. Destek kesildiği taktirde, işverene yansıyacak olan %8 ek maliyetin istihdam oranını düşürebileceği riskinin söz konusu olduğu ifade ediliyor. İşverene verilen desteğin, 2019'da sonlanması planlanıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Toplantısında bir ilk.

 

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!