» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Odalara zorunlu üyelik kalk?yor

 
19.11.2014 08:22 | Güncelleme: 19.11.2014 08:22

Oda ve borsalara zorunlu üyelik dönemi kapanıyor. İlk adımı geçen yıl atılan yeni sistemde, firmalar aldıkları hizmet için para ödeyecek

Türkiye' deki 365 oda ve borsaya yıllık 1 milyar liraya yakın aidat ödeyen 1.5 milyon ticaret erbabının zorunlu üyelik zulmü son buluyor. 2013'te Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yapılan 'zorunlu aidat ve üyelikler kaldırılsın' talebi üzerine başlatılan çalışmanın ayrıntıları netleşiyor. Kulislerde konuşulanlara göre çalışma 'yalnızca hizmet alanın ücret ödeyeceği' bir mekanizma oluşturmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda "Odalara zorunlu olduğu için değil prestij amaçlı üye olunsun" ilkesi üzerinde duruluyor. Konuyla ilgili konuşan işadamları ise "Bu yapılırsa, odalara üyelik zorlaştırılmalı. Yani tıpkı işadamı dernekleri gibi her başvuran değil, şartları sağlayanlar üyeliğe kabul edilmeli. Böylece oda üyeliği zorunluluktan çıkarak, prestij kaynağına dönüşür" şeklinde görüş belirtti. Konu Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 7 Kasım'da yaptığı açıklamayla tekrar tartışmaya açıldı. Zeybekci, "TİM ve TOBB kanunu değişmeli. Zorunlu üyelik kalkmalı. TOBB Kanunu'nu değiştirmeye yönelik çok önemli hazırlıklar yapıyoruz. DEİK'te bunu yaptık, kötü mü oldu? Yılda 3-5 milyon dolar ihracat yapılan bir dönemde çıkan kanunla, günümüzün ihtiyaçlarını göremeyiz. TİM ya da TOBB'dan alınan hizmetin bedeli ödenmeli, zorunlu üyeliği kaldırmamız gerekir" demişti. Ardından da 14 Kasım'daki DEİK toplantısında, yapılan çalışmanın TOBB'un yapısıyla ilgisinin bulunmadığını ancak birçok ülkede oda, birlik ve derneklere zorunlu üyelik olmadığını, bunun Türkiye'ye de gelmesi gerektiğini belirtti. 

GÖNÜLLÜ OLMALI 

Zeybekci, "Bu kurumlar, kendilerine verilen işlemler haricinde ücret alamaz. Türkiye sivil toplum anlamında bir noktaya geldi. Zorunlu yerine gönüllü üyelik olmalı. TOBB, TİM gibi veya diğer birliklere bir imtiyaz ve görev vermişiz. Bunun tekrar konuşulması, tartışılması gerek. Kamuoyu bunu tartışmalı" diyerek bu yönde bir çalışmanın olduğu sinyalini verdi. 

HİZMET KARŞILIĞINDA PARA ALINMALI
Ankara kulislerinin gündeminde de bu tasarı var. Birçok işadamı odalara zorunlu üyeliğin kalkmasıyla hizmet kalitesinin yükseleceğini belirtiyor. Ankaralı eski bir oda yöneticisi "Herkes zorunlu üyeliğin ve aidatın kalkması gerektiğini konuşuyor. Şirketler, hizmet aldığı için odalara para ödemeli. Bu sağlanırsa hem işlemler hızlanır hem de üyeliğin değeri artar. Yani bir işadamı, iş yapacağı firmanın oda üyesi olup olmadığına bakarak kararını daha net verebilir. Şimdi herkes üye olduğu için bir fark bulunmuyor" diye konuştu.

YILLIK ÖDEME 10 BİN TL'Yİ BULUYOR
Oda ve borsaların topladığı aidatlar üyeler açısından adeta külfet haline gelmiş durumda. Yıllık kazancı 1 milyon lira olan bir şirketin odaya ödediği munzam ve matbu aidat en az 10 bin 510 lirayı buluyor.

40 AYRI KALEMDE ÜCRET ALINIYOR
Oda ve borsalar üyelerinden aldıkları aidatın yanı sıra verdikleri hizmetler için de para topluyor. Her şirket, beyan ettiği yıllık kazancının binde 5'ini munzam aidat adı altında odalara yatırıyor. Taşınma, isim değiştirme gibi 40 ayrı kalemden de ücret alınıyor.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.