» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ödenek alıp tam çalıştırılan işçi istifayla tazminat alabilir.

 
15.12.2020 06:42 | Güncelleme: 15.12.2020 06:42

Kısa çalışma ödeneğinde başvurular sürüyor. Ancak işverenlerin kanuna uygun davranması şart. Ödenek aldığı halde tam çalıştırılan işçi istifa edip tazminat hakkı kazanabilirken, işveren de birçok yaptırımla karşılaşabilir.

Koronavirüs salgını süresince işyerlerinde çalışanların ve işverenlerin ekonomik olarak korunabilmesi adına kısa çalışma ödeneği çok önemli bir rol üstleniyor. 1 Aralık tarihi itibarıyla yeniden kolaylaştırılmış şartlarla kısa çalışma başvurusu alınmaya başlandı. Ancak kısa çalışmanın istismar edilmesi işverene çok pahalıya patlar. İŞKUR kısa çalışma ödemelerini işçilere bir an önce yapmak amacıyla uygunluk tespitlerini beklemiyor. Dolayısıyla işverenin İŞKUR’a verdiği beyan doğru kabul ediliyor. Örneğin işveren 1 Aralık tarihinde işyerini kapattığını beyan etmişse İŞKUR bu beyana göre kısa çalışma ödeneği hesaplıyor.

BEYANA GÖRE HESAP

Ancak yanlış beyanda bulunulması durumunda, işçilere ödenen kısa çalışma ödeneklerinin faiziyle işverenden istenmesi söz konusu olacaktır. Bazı işyerleri ise bu süreçte kapanmadı ancak çalışma s üreleri azaldı. Bu gibi işyerlerinde işçilerin kısa çalışma ödenekleri işverenlerin işçiyi haftada kaç saat çalıştırdığına göre hesaplanıyor. İşveren işçiyi haftada 22.5 saat yani yarı süreyle çalıştıracağını beyan etmişse İŞKUR 15 gün kısa çalışma ödeneği ödüyor. Bu durumda işçinin işveren tarafından yarım çalıştırılması esastır. Ancak işçinin 3 günden fazla çalıştırılması halinde İŞKUR’un fazla ödediği kısa çalışma ödenekleri işverenden faiziyle geri istenir.

PEK ÇOK ŞİKAYET VAR

İlk dönemde, özellikle küçük işyerlerinde işverenlerin işçilerine kısa çalışma ödeneği ödenmesi için İŞKUR’a başvuru yaptığı fakat işçileri normal çalışma süreleriyle çalıştırmaya devam ettiği yönünde pek çok şikayet olmuştu. Bazı işverenlerin de işçilerden kısa çalışma ödeneklerini istediği ve bu konuda baskı yaptığı yönünde şikayetler gelmişti. Yeni dönemde işverenlerin kesinlikle bu tip yöntemlere başvurmaması gerekir.

İŞ SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEBİLİR

İşçiler bu uygulamalara maruz kalmaları halinde iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir. İşçi öncelikle eksik ücreti için işverene noter kanalıyla ihtar çekebilir. Hala ücreti ödenmezse iş sözleşmesini feshedip kıdem ve ihbar tazminatıyla varsa ücret, yıllık izin ve diğer alacakları için önce arabulucu sonra mahkeme yoluna gidebilir.

YAPTIRIMI ÇOK AĞIR OLUR

İşverenler ödemeleri suiistimal ederse çok ağır yaptırımlarla karşılaşabilirler. Hukuka aykırı uygulamaları tespit edilen işveni şunlar bekliyor: n İşçilerine bu dönemde ödemedikleri ücretlerini faiziyle ödemek durumunda kalırlar. 

İşçilere ödenen kısa çalışma ödeneğini İŞKUR’a faiziyle ödemek zorunda kalırlar. 

İşçinin ücretindeki sigorta primlerini gecikme zammı ve cezasıyla SGK’ya ödemeleri gerekir. 

İlgili dönemdeki asgari ücret desteğini iade etmeleri gerekir ve bir daha asgari ücret desteğinden yararlanamazlar.

İşçilerini bu gibi uygulamalar nedeniyle kaybetmeleri ve kıdem tazminatı yüküyle karşılaşmaları da söz konusu olur. Bu nedenle işverenlerin uygulamayı suiistimal etmemeleri çok önemli. Bu sayede hem işçilerin ücretleri korunacak, hem de işsizlik sigortasından mahsup edilecek olan kısa çalışma nedeniyle işçiler mağdur edilmeyecektir.

Okan Güray Bülbül 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.