e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Öğretmenlerin ücretlerinde artış olacak!

06.11.2019 05:37 | Güncelleme: 21.12.2019 07:05

Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin vergiden muaf tutularak vergi oranında artmasına yol açacak Kanun Teklifi TBMMye gönderilmişti. Bu Kanun Teklifi 01 Kasım 2019 tarihi itibarıyla TBMM tali komisyonunda geçerek esas komisyon olan Plan ve Bütçe Komisyonuna kadar geldi.

Söz konusu teklifin Cumhur İttifakı'nda yer alan partiden gelmesi öğretmenleri oldukça heyecanlandırdı.

Bu kanun teklifi ile öğretmenlerimizin maaşlarına eklenen ek ders ücretleri damga vergisi hariç hiçbir kesintiye tabi tutulmayarak öğretmenlerin faydasına bir çalışma yapmayı ve bu şekilde bir nebze de olsa ekonomik açıdan onları rahatlatmayı amaçlamaktadır.
 
 

EK DERS ÜCRETLERİ DAHA ÖNCEDEN VERGİDEN MUAFTI
 
Kanun Teklifinde öğretmenlerin diğer her ücretli çalışan gibi, her ay maaşlarının bir bölümünü kesintilerle kaybetmekte olduğu, bu kesintilerin genel olarak SGK primleri ve vergilerden oluşmakta olduğu belirtilmektedir.

Bahse konu kesintilerden ise gelir vergisi büyük bir paya sahiptir. Gelir vergisi belirli dilimlerden oluşmakta ve ek ders ödemelerinin de buna tabi olmasıyla yıl sonuna doğru ödenen vergi yükümlülükleri epeyce artmaktadır.

Kanun teklifinde daha önceden gelir vergisinden muaf tutulan ek ders ödemeleri, ilk yasal düzenlemelerde olduğu gibi gelir vergisinden muaf tutulması öngörülmektedir. Öğretmenlerin ek ders ödemeleri özel bir kanuna dayandığı İbaresinden dolayı gelir vergisine konu edilmektedir. Aslında ek ders ödemeleri damga vergisi hariç hiçbir vergiye tabi tutulmamalıdır.

Geçmiş zamanlardan günümüze gelen bu sorunu daha evvel de sendika başkanları ve sendika yöneticileri bir araya gelerek eğitim çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmuşlardır. Bunun sonucu olarak ek ders ücretlerine yapılan cüzi zamlardan sonra 'hiç değilse ek ders ücretleri vergiden muaf tutularak, vergi matrahına dâhil edilmesin' denmiş, fakat bir sonuç elde edilememiştir.

Bu kanun teklifinin iktidar ile aynı blokta yer alan parti tarafından verilmesi ve TBMM esas komisyonuna kadar gelmesi yasalaşması ümidini artırdı.
Tekrar altını çizelim bu kanun teklifi Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullarda çalışan öğretmenlere ödenen ek ders ücretlerinin gelir vergisinden istisna edilmesini öngörmektedir.
Umarız bu kanun teklifi yasalaşır ve en kutsal görevi olağanüstü fedakârlıklarla ifa etmekte olan öğretmenlerimiz bir nebze de olsa rahat nefes alır...

Emekliliğini 3600 EK Gösterge için sürekli ertelemek zorunda kaldığını bu konuda gelişme olup olmadığını soran değerli öğretmen okuyucularımız; şu ana kadar 3600 EK Gösterge ile ilgili hükûmet kanadından herhangi bir kanun tasarısı verilmedi. Verildiği anda hemen siz değerli okurlarımıza duyuracağız...

İsa Karakaş
Türkiye
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !