e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Öğretmenlerin ücretlerinde artış olacak!

06.11.2019 05:37 |

Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin vergiden muaf tutularak vergi oranında artmasına yol açacak Kanun Teklifi TBMMye gönderilmişti. Bu Kanun Teklifi 01 Kasım 2019 tarihi itibarıyla TBMM tali komisyonunda geçerek esas komisyon olan Plan ve Bütçe Komisyonuna kadar geldi.

Söz konusu teklifin Cumhur İttifakı'nda yer alan partiden gelmesi öğretmenleri oldukça heyecanlandırdı.

Bu kanun teklifi ile öğretmenlerimizin maaşlarına eklenen ek ders ücretleri damga vergisi hariç hiçbir kesintiye tabi tutulmayarak öğretmenlerin faydasına bir çalışma yapmayı ve bu şekilde bir nebze de olsa ekonomik açıdan onları rahatlatmayı amaçlamaktadır.
 
 

EK DERS ÜCRETLERİ DAHA ÖNCEDEN VERGİDEN MUAFTI
 
Kanun Teklifinde öğretmenlerin diğer her ücretli çalışan gibi, her ay maaşlarının bir bölümünü kesintilerle kaybetmekte olduğu, bu kesintilerin genel olarak SGK primleri ve vergilerden oluşmakta olduğu belirtilmektedir.

Bahse konu kesintilerden ise gelir vergisi büyük bir paya sahiptir. Gelir vergisi belirli dilimlerden oluşmakta ve ek ders ödemelerinin de buna tabi olmasıyla yıl sonuna doğru ödenen vergi yükümlülükleri epeyce artmaktadır.

Kanun teklifinde daha önceden gelir vergisinden muaf tutulan ek ders ödemeleri, ilk yasal düzenlemelerde olduğu gibi gelir vergisinden muaf tutulması öngörülmektedir. Öğretmenlerin ek ders ödemeleri özel bir kanuna dayandığı İbaresinden dolayı gelir vergisine konu edilmektedir. Aslında ek ders ödemeleri damga vergisi hariç hiçbir vergiye tabi tutulmamalıdır.

Geçmiş zamanlardan günümüze gelen bu sorunu daha evvel de sendika başkanları ve sendika yöneticileri bir araya gelerek eğitim çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmuşlardır. Bunun sonucu olarak ek ders ücretlerine yapılan cüzi zamlardan sonra 'hiç değilse ek ders ücretleri vergiden muaf tutularak, vergi matrahına dâhil edilmesin' denmiş, fakat bir sonuç elde edilememiştir.

Bu kanun teklifinin iktidar ile aynı blokta yer alan parti tarafından verilmesi ve TBMM esas komisyonuna kadar gelmesi yasalaşması ümidini artırdı.
Tekrar altını çizelim bu kanun teklifi Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullarda çalışan öğretmenlere ödenen ek ders ücretlerinin gelir vergisinden istisna edilmesini öngörmektedir.
Umarız bu kanun teklifi yasalaşır ve en kutsal görevi olağanüstü fedakârlıklarla ifa etmekte olan öğretmenlerimiz bir nebze de olsa rahat nefes alır...

Emekliliğini 3600 EK Gösterge için sürekli ertelemek zorunda kaldığını bu konuda gelişme olup olmadığını soran değerli öğretmen okuyucularımız; şu ana kadar 3600 EK Gösterge ile ilgili hükûmet kanadından herhangi bir kanun tasarısı verilmedi. Verildiği anda hemen siz değerli okurlarımıza duyuracağız...

İsa Karakaş
Türkiye
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.