» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ortağı olduğunuz işyerinden SSK’lı olamazsınız!

 
15.06.2021 04:31 | Güncelleme: 15.06.2021 04:31

4/b (Bağ-Kur) kapsamında sayılanlar, 1 Ekim 2008 tarihinden itibarenkendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde 4/a (SSK) kapsamındasigortalı olamıyorlar

10 Mayıs 1970 doğumluyum. 12 Eylül 1989 SSK (4/a) girişliyim. 5 Nisan 2012'de SSK'lı olarak bir Ltd. Şti.'de işe başladım. 10 Ekim 2013'de şirket ortağı ve müdürü oldum, 16 Mart 2020'de hisselerimi ve müdürlüğü devrettim. Emeklilik için gereken yaş koşulunu 10 Mayıs 2021'de doldurup başvuruda bulundum. 5525 olan prim gün sayım, 3223 gün 4/a, 1012 gün 4/b olarak değiştirildi (1290 günüm kayıp). Haliyle emeklilik koşulunu yerine getiremiyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir?

4/b (Bağ-Kur) kapsamında sayılanlar, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olamıyorlar. Buna göre, limited şirket ortağı olduğunuz tarihten itibaren 4/b kapsamında sigortalı sayılıyorsunuz.

Verdiğiniz bilgilerden anlaşıldığı kadarıyla, şirket ortağı olduğunuz tarihten itibaren 4/a kapsamındaki sigortalılığınız iptal edilmiş. 4/b kapsamında sigortalılığınız başlatılmış. Hisseleri devrettiğiniz tarihe kadar olan süreçte 4/a kapsamında ödenen primlerin sigortalı hisseleri 4/b sigortalılığınızdan doğan prim borçlarına mahsup edilmiş. Söz konusu primler 4/b kapsamındaki prim borcunuzun tamamını karşılamadığından, 1290 günlük 4/b sigortalılık süreniz durdurulmuş. Benimki verdiğiniz bilgilere yaptığım bir tahmin. 

SGK'ya başvurup, alacağınız net bilgiye göre mevcut durumunuzu tespit edip, emeklilik planlamanızı yeniden yapmalısınız. 

65 yaş aylığı alanların sağlık sigortası

Annem 65 yaş maaşı alıyor. Ben devlet memuruyum. Annem benim üzerimden sağlık sigortasından yararlanabilir mi?

Sağlık hizmetinden yararlanılmasında esas olan, kişinin kendi sosyal güvenlik durumuna bağlı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmasıdır. 

5510 sayılı SSGSS Kanunu'nun “Genel Sağlık Sigortalısı Sayılanlar” başlıklı 60. maddesinin birinci fıkrasının (c/3) alt bendine göre, 65 yaş aylığı alanlar (2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler), genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar. Primleri de devlet tarafından karşılanıyor. Buna göre anneniz, sizin üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. Kendisine aylık bağlanan 2022 sayılı Kanun'a bağlı olarak sağlık yardımı alır.

İkinci aylığa bayram ikramiyesi verilmiyor

Kayınvalidemin kendi emekli aylığı var. Bir de eşinden ölüm aylığı alıyor. Kendisi bayram ikramiyesi aldı, eşinden almadı. İkinci aylığa ikramiye verilmiyor mu?

Birden fazla dosyadan gelir veya aylık alanlara en fazla ödemeye imkân veren bir dosya üzerinden bayram ikramiyesi ödeniyor. İkinci aylığa ikramiye ödenmiyor.

Kayınvalideniz kendi emekli aylığı ile birlikte eşinden ölüm aylığı alan kişi olarak iki ayrı dosyadan aylık alan durumunda olup, kendi dosyası 1.100 lira, eşinin dosyası ölüm aylığı oranında ödeme imkanı veriyor. Yasa gereği, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapıldığından, sadece kendi emekli aylığına bağlı olarak 1.100 lira bayram ikramiyesi ödenir. Eşinden bağlanan ölüm aylığından dolayı ikramiye ödenmez. 

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.