e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Otomatik Emeklilikle 56 Ya??nda Emeklisiniz

22.12.2014 21:43 |

tomatik emeklilikle çalışanların maaşlarının bir kısmı BES’e aktarılacak. Kişiler 56 yaşında emekliliğe hak kazanıp paralarını çekebilecek.

 GEÇTİĞİMİZ günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Dönüşüm’ programı kapsamında bireysel emeklilikte otomatik katılım sistemi kurularak işe başlayan bir çalışan adına otomatik olarak bir emeklilik hesabı açılacak. Her çalışanın maaşından belli bir oran kesilerek sisteme aktarılacak. Bugünkü BES’te olduğu gibi çalışanın maaşından kesilen parasının belli bir yüzdesinin de devlet tarafından destek olarak ödenmesi planlanıyor. 


TEŞVİK DE GETİRİLEBİLİR 

Şimdilik net değil fakat işveren de bu sisteme katılarak karşılığında vergi indiriminden yararlanabilir. En azından yurtdışındaki bazı örneklerde bunu görmek mümkün. Yani bir anlamda BES aslında bütün çalışanlara zorunlu olacak. Bugün insanlar BES’li olmak için uğraş gösterirken, yeni sistemde BES’ten çıkmak için uğraşmak zorunda kalacak.  

KADEMELİ SİSTEM VAR 

BES’in en avantajlı yanı devlet katkısı. Buna göre sisteme 100 lira yatırdığınız taktirde devlet de sizin adınıza 25 lira yatırıyor. Devlet katkısına ise kademeli olarak hak kazanılıyor. Katılımcılardan sistemde en az 3 yıl kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15’ine, 6 yıl kalanlar yüzde 35’ine, 10 yıl kalanlar yüzde 60’ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaş koşulunu da yerine getirenler devlet katkısının 100’üne yani tamamına hak kazanmış oluyor. Yani devletin sizin adınıza yatırdığı katkıyı tam olarak alabilmek için sistemde en az 10 yıl kalmak ve 56 yaş koşulunu sağlamanız gerekiyor.

10 YIL KALMALI

Bireysel emeklilikte kişi en az 10 yıl bireysel emeklilik primi ödemek ve 56 yaşını doldurmakla emekliliğe hak kazanır. Dolayısıyla otomatik emeklilikle birlikte 56 yaşında emekli olmak mümkün olacak.
güneşgazetesiSizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.