e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Otomobil ve motosiklette ÖTV şoku!

04.03.2018 20:58 |

250 ccye kadar olan motosikletlerde yüzde 8 olan ÖTV oranının yeniden yüzde 22’ye çıkarıldığı iddia ediliyor. Otomotivde vergi artışının daha büyük bir oranda olduğu iddia ediliyor.

Motor silindir hacmi 250 cc'yi geçmeyen motosikletlerin yeni ÖTV oranının yüzde 22, motor silindir hacmi 250 cc'yi geçen motosikletlerin ÖTV oranının ise yüzde 37'ye çıkarıldığı belirtiliyor. Otomobil tarafındaki vergi artışının ise çok daha yüksek oranlarda olduğu konuşuluyor.

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) yetkilileri, bugün 2. el ticari satışlarda müjdeli bir haberin detaylarını öğrenmek için TBMM’de bütçe komisyonunda torba yasada bulunan taslak metni incelerken sürpriz bir vergi değişikliği ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, DÜNYA'ya şu açıklamayı yaptı: 
“2. el ticari satışlarda müşteriden alınan ürün gider pusulası ile belgelendirilip satışı tutarı ile aradaki farkın KDV'si ödenecek. Bu taslak TBMM'de görüşülüyor. Ancak bu taslakta motosikletlerde 250 cc altındaki araçların ÖTV'sinin yüzde 8'den yüzde 22'ye çıkarıldığı görülüyor. Bugün (Pazar) öğrendiğimiz bu haber üzerine yerli üreticiler de bilgilendirilerek yapabileceklerimiz konuşuldu. Gerekli girişimlerde bulunmak üzere harekete geçildi. Yarın (Pazartesi) tekrar bir değerlendirme yapacağız. 28 Temmuz 2017 Tarihli ve 30137 Sayılı Resmî Gazetede 2017/10476 İthalat Rejimi Kararına Ek Karar olarak yayınlanarak yürürlüğe giren motosikletlere yüzde 20 ek gümrük vergisi kararı ile sektör 2017 yılından bu yana zaten zor bir sürece girmiş ve beraberinde pazarda ciddi daralmaya neden olmuştu. Yerli üretimi teşvik ve istihdam amaçlı olduğunu düşündüğümüz bu yeni düzenlemede sektörde bulunan yabancı sermayeli firmalar zaman içinde faiz, döviz kuru vb. ekonomik göstergelerin oluşturacağı güven ortamı ile Türkiye’de üretim yapmayı her zaman akıllarının bir köşesinde tutuyorlardı. Pazarın içerisinde bulunduğu bu inişli çıkışlı güvensizlik ortamına birde hali hazırda bu hafta içi TBMM gündemine gelecek olan torba yasa ile motosikletlere uygulanacak olan ilave ÖTV artışı, bırakın uluslararası markaların ülkemize yatırım yapma düşüncesini, yerli üreticilerin bile faaliyetlerine nasıl devam edebileceği yönünde büyük endişelere neden olmaktadır.”

Motosiklette ek vergi söylentileri özellikle motor tutkunlarının yakından takip ettiği forumlarda da dün ana gündemlerden biri oldu. Vergi artışı olmaması için birlik çağrısında bulunuldu.

Asıl artışın otomobilde olduğu vurgulanıyor

ÖTV artışının sadece motosiklette değil otomotiv ve bir çok ürünü kapsadığı belirtiliyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) yetkilileri bu konuda kesin bir açıklama yapmak için yarın (Pazartesi) yapılacak toplantıyı bekliyor. Torba yasadaki değişikliğin, teknik bir konu olduğu, henüz bu oranların hayata geçip geçmeyeceğinin net olmadığı belirtiliyor.

Aysel YÜCEL
dunya.com

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.