e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Özel Faturaların Gümrükte Elektronik Ortamda Onaylanması

25.04.2019 06:05 | Güncelleme: 25.04.2019 06:05

KDV Kanununun 11/1-a maddesi kapsamında, izin belgeli mükellefler tarafından Türkiyede ikamet etmeyenlere yapılacak satışlarda KDV istisnası uygulanması için düzenlenecek özel faturalara ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünün 18/4/2019 tarihli ve 73421605-404.14 sayılı genel yazısında, 13 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda işlemi tamamlanmayan kağıt ortamındaki özel faturaların onaylanmayacağı bildirilmektedir.

Açıklanması Gereken Hususlar:

KDV Kanunu’nun 11/1-a maddesi kapsamında, izin belgeli mükellefler tarafından Türkiye'de ikamet etmeyenlere yapılacak satışlarda KDV istisnası uygulanması için düzenlenecek özel faturalara ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 18/4/2019 tarihli ve 73421605-404.14 sayılı genel yazısında, 13 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda işlemi tamamlanmayan kağıt ortamındaki özel faturaların onaylanmayacağı bildirilmektedir.

Sözü edilen genel yazıda belirtilen hususlar aşağıdadır.

1- Özel fatura düzenleyecek yükümlüler tarafından özel fatura bilgileri Tek Pencere Portal Sistemi (https://uygulama.gtb.gov.tr/TekPencere) üzerinden Bakanlığa iletilecektir.

2- Sistem tarafından Bakanlığa iletilen özel fatura bilgileri esas alınarak 16 haneli geçici tescil numaralı ihracat beyannamesi oluşturulacak ve geçici tescil numarası bildirim yapan yükümlüye Tek Pencere Portal Sistemi üzerinden iletilecektir.

3- Özel fatura kapsamı eşya, ihracat işlemlerinin gerçekleştirileceği gümrük müdürlüğüne, 16 haneli geçici tescil numaralı ihracat beyannamesi numarasının bildirilmesi suretiyle KDV Genel Uygulama Tebliği’nde belirtilen süreler kapsamında sunulacaktır.

4- Muayene ile görevli memur tarafından geçici tescil numarası ile bildirilen beyan bilgileri çağırılarak kağıt ortamındaki özel fatura bilgileri ile sistem üzerinden bildirilen özel fatura bilgileri karşılaştırılacak, özel faturada yer alması gereken ancak özel fatura düzenlenirken mevcut olmayan bilgiler doldurulacak ve ihracat beyannamesi tescil edilecektir.

5- Eşya ve beyana ilişkin gerekli kontroller yapılarak, ihracat beyannamesinin gümrük işlemleri tamamlanacaktır.

6- İşlemleri tamamlanan ihracat beyannamesi çıkış bildirimi (hava ve deniz yolu) ile ilişkilendirilerek özel fatura kapsamı eşyanın fiili ihracatı gerçekleştirilecektir.

7- Özel fatura işlemi kara sınır gümrük müdürlüğünden gerçekleştirilecekse, eşyanın fiili ihracatının gerçekleştirilmesini müteakiben ihracat beyannamesi sistem üzerinden memur tarafından kapatılacaktır.

8- Fiili ihracatın gerçekleştirilmesini müteakiben kapanmış beyanname bilgileri sistem üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilecektir. Özel fatura işlemlerinin teyidine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile başkaca bir yazışma yapılmayacaktır.

9- Yukarıda belirtilen özel faturaya ilişkin elektronik işlemler ile birlikte özel fatura kapsamında kağıt ortamında halihazırda yapılan tüm işlemler aynen yapılmaya devam edilecektir.

10- Özel faturaya ilişkin öncelikle elektronik işlemler tamamlanacak, ardından kâğıt ortamındaki işlemler tesis edilecektir.

11- Özel fatura kapsamı eşyanın yolcu beraberinde taşınması halinde özel fatura işlemleri elektronik ortamda yürütülmeyecek, işlemler sadece kağıt nüsha üzerinden yapılacaktır.

İlave bir düzenleme yapılıncaya kadar yukarıda belirtilen işlemler elektronik ve kâğıt ortamında birlikte yapılmaya devam edecektir. Ancak 13.05.2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda işlemi tamamlanmayan özel fatura, kağıt ortamında onaylanmayacaktır.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.