e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Özel İstihdam Bürolarından işçi temininde İşverenleri bekleyen yaptırımlar

12.10.2020 12:33 | Güncelleme: 12.10.2020 12:33

İşverenler, geçici iş ilişkisi kapsamında işçi temin ettikleri özel istihdam bürolarının yetkili olup olmadıklarını iyi araştırmalı. Aksi takdirde hem İŞKUR hem SGK hem de İş Kanunu açısından yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalabilirler.

Türkiye İş Kurumu tarafından izin verilmek kaydıyla özel istihdam büroları iş ve işçi bulmaya aracılık yapabilir.

Söz konusu bürolar ayrıca işgücü piyasası ile istihdam ve insan kaynaklarına yönelik hizmetleri yürütebilir, mesleki eğitim düzenleyebilir ve yetki verilmesi halinde geçici iş ilişkisi kurabilir. Özel istihdam bürolarının aracılık faaliyeti kapsamında yurt dışına işçi göndermesi halinde, işçilerin yurt dışı hizmet akitlerinin Türkiye İş Kurumu’na onaylatılması zorunlu bulunuyor.

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ
 
Türkiye İş Kurumu tarafından aranan koşulları yerine getiren özel istihdam büroları geçici iş ilişkisi kurabilecek. Bu nedenle işverenlerin geçici iş ilişkisi kapsamında bu bürolardan işçi temin ederken özellikle yetkili olup olmadıklarını iyice araştırmaları gerekir. Aksi takdirde hem İŞKUR hem SGK hem de İş Kanunu açısından altından kalkılamayacak maliyetlerle karşı karşıya kalabilirler.
 
Özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici iş ilişkisi, Kurumca izin verilen özel istihdam bürosunun bir işverenle geçici işçi sağlama sözleşmesi yaparak bir işçisini geçici olarak bu işverene devri ile yasada sayılan haller dahilinde öngörülen sürelerle sınırlı olarak kurulabilir. Burada da izin verilen hallere ve sürelere dikkat etmek gerekir.
 
SÖZLEŞMELERE DİKKAT
 
Özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurmak suretiyle yurt dışına işçi göndermesi halinde, işçilerin yurt dışı hizmet akitlerinin Kuruma onaylatılmasına dikkat edilmeli.
 
Geçici işçi çalıştıran işveren, grev ve lokavtın uygulanması sırasında Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda sayılan istisnalar saklı kalmak kaydıyla geçici iş ilişkisiyle işçi çalıştıramaz.
 
Diğer yandan özel istihdam bürosu ile geçici işçi çalıştıran işveren arasında yapılacak geçici işçi sağlama sözleşmesinde; sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihi, işin niteliği, özel istihdam bürosunun hizmet bedeli, varsa geçici işçi çalıştıran işverenin ve özel istihdam bürosunun özel yükümlülüklerine yer verilmesine dikkat edilmeli.
 
TEFTİŞTE CEZA YAĞDI
 
Geçen yıl tamamlanan özel istihdam bürolarının programlı teftişi Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya illerinde yürütüldü. Bununla birlikte bu iller dışında faaliyet gösteren mesleki geçici iş ilişkisi kurma yetkisi olan özel istihdam büroları da programlı teftiş kapsamına alındı.
 
Bu programlı teftiş kapsamında 79 özel istihdam bürosu denetlendi. Denetlenen özel istihdam bürosu ve şube sayı ise toplam 96. Teftişi yapılan işyerlerinde 1.788 erkek, 2 bin 473 kadın işçi olmak üzere toplam 4 bin 261 işçiye ulaşıldı. Teftişler sonucunda 12 özel istihdam bürosu hakkında toplam 442 bin 114 TL idari para cezası uygulandı.
 
DENETİMLERDE ESAS ALINAN KRİTERLER
 
Mesleki geçici iş ilişkisi kurma izni alan özel istihdam bürolarında yapılan denetimlerde şu hususlar denetlendi:
 
* Geçici iş ilişkisinin geçici işçi sağlama sözleşmesi ile kurulup kurulmadığı,
 
* Geçici iş ilişkisinin mevzuatta sayılan haller ve süreler kapsamında kurulup kurulmadığı,
 
* Kurumdan izin almadan yurt dışına işçi gönderip göndermediği,
 
* Geçici iş ilişkisinde işveren olma sıfatıyla yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği,
 
* Geçici işçi ile sözleşme yapılıp yapılmadığı,
 
* Çalışma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere yönelik aracılık faaliyeti kapsamında danışmanlık ve işe yönlendirme hizmeti yapılıp yapılmadığı,
 
* Geçici iş ilişkisi ile çalıştırılacak işçilerden aracılık faaliyeti ve buna yönelik düzenleyecekleri eğitimlerden menfaat temin edilip edilmediği ve hizmet bedeli alınıp alınmadığı.
 
İŞYERİNDE ARANAN KOŞULLAR
 
Geçici iş ilişkisi kurulan işyerinde ve çalıştırılan geçici işçi ile ilgili olarak yapılan denetimlerde ise şu hususlara dikkat edildi:
 
* Geçici işçi çalıştırma koşullarını taşıyıp taşımadığı,
 
* Geçici işçi ile aynı işi yapan daimi işçi arasında eşit işlem yapıp yapmadığı,
 
* Özel istihdam bürosunun geçici işçilerin ücretinin ödendiğini gösteren belgeleri aylık olarak geçici işçi çalıştıran işverene ibraz edip etmediği.

İsa Karakaş
İto Haber
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.