» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Pandemi nedeniyle çalışılmayan süreler borçlanılabilir mi?

 
05.07.2021 05:14 | Güncelleme: 05.07.2021 05:14

Primim eksik olduğundan emeklilik sürem uzuyor. Bu süre için prim ödenmemesi normal mi?

SORU: 14 aydan beri çalıştığım işyeri kısa çalışma nedeniyle kapalıydı. İşveren ücretsiz izne göndermişti. Devletten cüzi bir maaş aldık. Ama bu sürede ne işven ne de devlet prim ödememiş. Primim eksik olduğundan emeklilik sürem uzuyor. Bu süre için prim ödenmemesi normal mi? Şayet normalse bu süreyi borçlanarak emekli olabilir miyim? 

CEVAP: Kısa çalışma nedeniyle ücretsiz izne gönderilmişsiniz. Bu süre zarfında da nakdi ücret desteğinden yararlanmışsınız. Kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenebilmesi için sigortalının fiili çalışmasının bulunması lazım. Ücretsiz izin döneminde fiili çalışmanız olmadığından, izin süreniz için işverenin de devletin de prim ödememesi doğru bir uygulama. Maalesef yeni bir yasa çıkartılmadığı sürece söz konusu sürenin borçlanılması da mümkün değil.

SİGORTA BAŞLANGICINDAN SONRAKİ YAŞ DÜZELTMESİ DİKKATE ALINMAZ

Soru: Daha önce yazmış olduğum bir mailde ilk sigorta girişimi mahkeme kararı ile 6-7 ay öne aldırdığım takdirde, emeklilik tarihimi 1 yıl öne çekip çekemeyeceğimi sormuştum. Cevaben bunun mümkün olmadığını söylemiştiniz. Ama arşiv taraması yaptığımda Mustafa Kılınç isimli vatandaşa 3 Ocak 2020’de verdiğiniz cevapta (kendisi 1972 doğumlu ve ilk sigorta girişi 1985 olduğu halde), 48 yaşında emekli olabileceğini söylüyorsunuz. Bu konu hakkında bilgi rica edebilir miyim? Ben de olmayan koşul veya koşullar nedir?  

Cevap: Emeklilik işlemlerinde ilk defa sigorta yapılan tarihte nüfusta kayıtlı olan doğum tarihi esas alınır, sigorta başlangıcından sonra yapılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz. Nitekim size de aynı cevabı vermişiz. Verdiğimiz cevapta bir yanlışlık yok.

8 Temmuz 1972 doğumlu ve sigorta başlangıç tarihi 12 Mayıs 1985 olan Mustafa Kılınç’a 3 Ocak 2020’de verdiğimiz cevapta: İlk işe giriş tarihi olan 12 Mayıs 1985’te adına prim ödemesi varsa, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ve 48 yaş şartlarına tabi olduğunu belirtip, 5525 gün prim ödemiş olması şartıyla, 48 yaşınızı dolduracağı 8 Temmuz 2020’de emekli olabileceğini belirtmiştik.

Verilen cevap doğru olup herhangi bir yanlışlık yok. Ayrıca Mustafa Kılınç yaş düzeltmesi yapmadığından, sorunuzla nasıl ilgi kurduğunuzu anlayamadık. 18 Kasım 1989 sigorta başlangıcınıza göre, 5450 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız 16 Temmuz 2022’de emekli olabilirsiniz.

SÜRE VE PRİM TAMAM YAŞ EKSİK

Soru: 10 Eylül 1971 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Kasım 1993. Toplam 6012 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim? k Cem ERBEK

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim koşulunu sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız 10 Eylül 2025’te emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, askerlik sürenizin 340 gününü borçlanmanız halinde, 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

HİZMET SÜRESİ YETERLİ OLAN MEMUR İSTERSE GÖREVİNDEN AYRILABİLİR

SORU: 1971 doğumlu kadınım. 1986 yılında sigorta girişim yapıldı. 103 gün prim ödemem var. Ekim 1994’te Emekli Sandığı’na bağlı öğretmen olarak göreve başladım. Şubat 1998’te istifa ettim. Aralık 2000’den beri tekrar Emekli Sandığı’na tabi öğretmen olarak çalışıyorum. Emekliliğim ne zaman olur? Erkene çekebilmek için yapabileceğim bir ödeme var mıdır?  

CEVAP: Emekli olmak için 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan, 2023’te 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan isterseniz işinizden ayrılabilirsiniz. Bu durumda emekli aylığınız 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte bağlanır. Emekli ikramiyeniz de aylığınız bağlandığında ödenir.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.