e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Pandemi sosyal destek yardımından kimler faydalanabilir? Nasıl Başvuru yapılır?

13.05.2020 05:55 | Güncelleme: 13.05.2020 05:55

Covid-19 Salgınının sağlığımıza olan etkisi kadar ekonomimize de etkileri günden güne fazlalaşıyor. Devletin her kademesi bu süreci en az zararla atlatabilmek adına önemli adımlar atıyor. Pandemi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? 3. faz pandemi sosyal yardım başvuru hakkında bilmeniz gerekenleri Mert Nayır detaylandırdı.

Yardım kampanyaları, gıda paketleri, askıda fatura gibi desteklerin yanı sıra sosyal yardım ödemesi desteği de sunulmaktadır.  Birinci ve ikinci fazında 6 milyon kişiye ulaşan sosyal yardım desteğinin üçüncü fazı için e-devlet üzerinden başvurular alınmaya başlandı.

Pandemi sosyal yardım destek ödemesi nedir, nasıl müracaat edilir ve kimler müracaat edebilir bu yazımızda açıklamış olacağız. 

Pandemi sosyal destek yardımından kimler faydalanabilir?

Pandemi sosyal desteğinden hanedeki kişi başı geliri brüt asgari ücretin 3’te birinden az olan kişiler faydalanabilir. Bu oran şu şekilde hesaplanmaktadır; Ahmet bey asgari ücretli çalışan, evli ve eşi çalışmıyor ayrıca bir de çocuğu var. Ahmet beyin geliri 2360 TL. Bu tutar ailedeki kişi başına bölünmektedir. (Ahmet bey, eşi ve çocuğu olduğundan 3’e bölünecek) 2360 TL / 3 = 787 TL. Bu tutar ailedeki kişi başı gelir olarak kabul edilmektedir. Gelir oranımız brüt asgari ücretin 3’te 1’i olan 981 TL’dir. Ahmet beyin hanesindeki kişi başı geliri 981 TL’yi aşmadığından sosyal yardıma müracaat edebilir. 
 

Kimler faydalanamaz? 
 
Yukarıda belirtilen 981 TL’lik kişi başı gelir seviyesinin yukarısında kalanlar,  
Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL'lik nakdi destekten faydalanmış olanlar, 
5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri, 
5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar, 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler), 
İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar, 
İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar,

Pandem Sosyal yardım desteğinden faydalanamamaktadır!

Pandemi Sosyal yardım başvurusu ne zaman?

Pandemi Sosayal Destek başvuruları e-Devlet üzerinden ‘Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu’ linki üzerinden gerçekleştirilmektedir. 
Başvuruya olan yoğun ilgi dolayısıyla müracaatlar TC kimlik numarasının son rakamına göre günlere bölünmüştür. TC Kimlik numarasının son rakamı 0 olan vatandaşların Pazartesi, 2 olan vatandaşların Salı, 4 olan vatandaşların Çarşamba, 6 olan vatandaşların Perşembe, 8 olan vatandaşların Cuma günü müracaat edecektir. Ayrıca Cumartesi – Pazar günleri de bu hizmet tüm vatandaşların kullanımına açıktır. 

Sosyal Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulacak?

Adım adım başvuru formunu inceleyecek olursak adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız ve yasal kayıtlı adresiniz mevcut geliyor. Eğer farklı bir adreste ikamet ediyorsanız ‘Resmi ikamet adresimden farklı bir adreste oturuyorum.’ Seçeneği seçilerek ilgili adres girilir. 
 
Medeni durumunuz yine otomatik olarak gelecek ancak çocuk sayısı açık bırakılmıştır, burası gelir tespiti açısından önemlidir. 
 
Daha sonra çalışıp çalışmadığınız sorulacaktır, çalışıyor ancak ücretsiz izne çıkarılmışsanız da bu soruya ‘EVET’demeniz gerekecektir. 
 
Ücret kısmına ise normal çalışansanız net elinize geçen tutarı, ücretsiz izne ayrılmışsanız tarafınıza ödenen tutarı girmelisiniz. 
 
Son aya ait kira ödemenizi, elektrik, su ve doğalgaz faturalarınızı buraya girmeniz gerekecektir. 

Kendiniz haricinde evde kalan kişileri girmeniz gelir tespiti açısından önemlidir. Bu bilgileri mutlaka doğru girmelisiniz. Bir akrabanız bile sizinle birlikte yaşıyor ise onu da buraya girmelisiniz. 

Hanenizin aylık toplam gelirini hesaplarken bir yerden kira ödemesi alıyorsanız onu da dahil etmelisiniz. Ayrıca birikim kısmı da sağlanacak destek ödemesinin onaylanıp onaylanmayacağında önemli bir kıstastır. Eğer bankada bir birikiminiz varsa ve bu seçeneğe yok derseniz Bakanlık tüm banka bilgilerinize erişebildiğinden görecektir. Herhangi bir bankada birikiminiz söz konusu değilse yok diyebilirsiniz. 

En alt kutuya bir iki paragraflık durumunuzu özetleyen metin girmelisiniz. Mesela işyeriniz bu süreçte kapandıysa bunu belirtmelisiniz, bakıma muhtaç biri varsa ailenizde veya işyeriniz sizi ücretsiz izne çıkardıysa bunları belirtmelisiniz.

Yersiz beyanlarda sosyal yardımlar faiziyle birlikte geri alındığından hatalı beyanda bulunmanız başınıza iş açabilir. 

Bir de unutmadan cebinde parası,kapısında arabası olan utanmazlara olsun son sözüm;

O başvuruyu yaparken Allah’tan korkar insan…!!!


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !