e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Plastik Poşet Beyanlarının Verilmesi

06.02.2019 20:05 | Güncelleme: 13.02.2019 19:16

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesinde Yapılacak Beyanlar için Gerekli Bilgiler ve Beyanname verilmesi

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi ve Poşet Beyannamesi verilmesi konusunda karmaşa halen devam ederken yeni düzenlemelere yönelik görüşmelerde devam ediyor.

Poşet Beyannamesi nasıl verilecek?

Poşet beyannamesi verilmesinde ihtiyacınız olan tüm bilgi ve poşet Beyannamesi verilme ve ödeme işlemleri aşağıda belirtilmiştir.

Poşet Beyannamesini Tüzel ve Gerçek kişi olarak İnteraktif Vergi Dairesinden veya e-devlet üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hizmetleri arasında yer alan Plastik Poşet Beyanı bölümünden verebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi ve e-devlet üzerinden Poşet Beyannamesi verilmesinde izlenecek yok ve bayanname düzenlenmesi

E-DEVLET ÜZERİNDEN VERİLECEK POŞET BEYANNAMESİ

Öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gereklidir. e-Devlet şifresini PTT merkezlerinde edinebilirsiniz. e-devlet şifreniz ile Giriş yaptıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hizmetleri arasında yer alan Plastik Poşet Beyanını seçerek beyanname vermeye yönelik hizmete erişebilirsiniz.

İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ ÜZERİNDEN VERİLECEK POŞET BEYANNAMESİ

İnteraktif Vergi Dairesi sitesine https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.  Gelen sayfanın sol bölümünde yer alan “Kullanıcı Girişi” alanı kullanarak sisteme giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra sol menüden “Poşet Beyannamesi” seçeneğine tıklayarak beyanname vermeye yönelik hizmete erişebilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesine yönlendirileceğinize dair uyarıyı “Evet” seçerek onaylayınız.

Poşet Beyannamesinin verilmesi için istenen belge ve bilgiler bu aşamadan sonra İnteraktif Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinde aynı işlemlerdir.

Poşet Beyannamesi Düzenlemesi

1) Beyan yapacak kişi bilgisi 

İlk aşamada beyanname vermeye yetkili olduğunuz gerçek veya tüzel kişiyi seçiniz. Şahsınız adına beyanname verecekseniz, Gerçek Kişi seçerek işlem yapınız. Tüzel kişi adına beyanname verecekseniz ve söz konusu tüzel kişi adına beyanname vermeye yetkili iseniz, Tüzel Kişi seçerek beyanname veriniz.

2) Beyan tüzel kişi adına yapılıyorsa, satış noktasının Vergi Kimlik Numarası 

Beyanname tüzel kişi adına veriliyorsa, aşağıda açılan kutuya beyanname vermeye yetkili olduğunuz satış noktasının Vergi Kimlik Numarasını giriniz ve “Devam Et” yazısına tıklayınız. Eğer kendi adınıza beyanname vermek için Gerçek Kişi seçtiyseniz, sizden Vergi Kimlik Numarası talep edilmez. “Devam Et” yazısına tıklayarak ilerleyiniz.

3) Beyan dönemi 

Plastik poşetlerin satışını gerçekleştirmiş olduğunuz Ay ve Yıla göre açılabilir menüden beyan yapmak istediğiniz dönemi seçiniz.

4) Cep Telefonu numarası 

Beyan yapan kişinin cep telefonu numarasını giriniz. Bu cep telefonu numarası tarafınıza tahakkuk oluştuğu zaman tahakkuk numarası ve son ödeme tarihi bilgisinin gönderilmesi için kullanılacaktır.

5) E-posta adresi 

Geçerli bir e-posta adresi giriniz. Zorunlu bir alan olmayıp girilmesi halinde ödemelere ilişkin bildirim gönderilmesi sağlanacaktır.

6) Satış noktasının adres bilgisi 

Öncelikle plastik poşet satışının yapıldığı ili seçiniz. İl seçimini tamamladıktan sonra alt alanda yer alan kutuya plastik poşet satışının gerçekleştirildiği adresi giriniz. Alanları doldurduktan sonra “Devam Et” yazısına tıklayınız.

7) Satışı gerçekleştirilen plastik poşetlerin temin yeri bilgisi 

Bir sonraki sayfada satış noktası tarafından satışı gerçekleştirilen plastik poşetlerin nereden temin edildiğine dair bilgileri giriniz. İlk olarak plastik poşetlerin temin edildiği bölgeyi seçiniz. 

Plastik poşetler yurt içindeki bir üreticiden temin ediliyorsa “Yurt İçi” , yurt dışından ithalat yoluyla geliyorsa “Yurt Dışı” seçeneğini işaretleyiniz. Poşetler yurt içinden alındıysa, poşetin alındığı yerin “Vergi Kimlik Numarasını”, alındığı yerin “İlini” ve Temin Edildiği Firmanın Unvanını” ilgili alanlara giriniz. 

Poşetler yurt dışından alındıysa, poşetin alındığı “Ülkeyi” seçiniz ve plastik poşetlerin “Temin Edildiği Firmanın Unvanını” giriniz. Yurt dışından alınan poşetlerde sizden Vergi Kimlik Numarası talep edilmez.

8) Satış noktasının satmak üzere aldığı poşetlerin birim maliyeti (KDV Hariç) 

Satış noktası tarafından alınan poşetlerin birim maliyetini (KDV hariç) ilgili alana giriniz. Poşetin toplu alış bedeli üzerinden, bir adet plastik poşetin alış bedeli satış noktası tarafından hesaplanır ve ilgili alana girilir.

 İlgili alandaki ilk kutu Lira, ikinci kutu Kuruş içindir. Bir adet plastik poşetin alış bedeli (KDV Hariç) 9 kuruş olması halinde, ilk kutuya “0” ikinci kutuya ise “09” yazılması gerekmektedir.

9) Satış noktasının beyan dönemi içerisinde sattığı toplam poşet adedi 

Beyan yapılan dönem içerisinde satışı gerçekleştirilen poşet adedini giriniz.

10) Satış noktasının beyan dönemi içerisinde sattığı poşetlerin satış bedeli (KDV Hariç) 

Satış noktası tarafından satışı yapılan plastik poşetin satış ücretini (KDV hariç) ilgili alana giriniz. 

İlgili alandaki ilk kutu Lira, ikinci kutu Kuruş içindir. Bir adet plastik poşetin satış bedeli (KDV Hariç) 25 kuruş olması halinde, ilk kutuya “0” ikinci kutuya ise “25” yazılması gerekmektedir.

İlgili alanları doldurduktan sonra “Ekle” yazısına tıklayınız. Beyan dönemi içerisinde satılan plastik poşetlerin;  

• Temin yeri farklı olan,
•  Alış fiyatı farklı olan,
•  Satış fiyatı farklı olan

 plastik poşetlerin bulunması halinde, her bir kaydı ayrı ayrı ekleyiniz.

Tüm plastik poşetlere ilişkin bilgilerinizi ekledikten sonra “Toplam Tutarı Hesapla” yazısına tıklayınız. 

Sistem tarafından Çevre Kanunu ve Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar gereği ödemeniz gereken “Geri Kazanım Katılım Payı” ve “Gelirler” ayrı ayrı hesaplanarak poşet adedinize göre ilgili beyan dönemi için Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırmanız gereken toplam tutar hesaplanır.

Girilen bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğinize dair taahhütname metnini onayladıktan sonra sisteme bilgileriniz kaydedilmiş ve beyan verilmiş olacaktır.

11) Tahakkuk İşlemleri 

"Beyan Yapılacak Dönem" alanı içinde bulunduğumuz aktif dönem olarak seçili gösterilmektedir. 

Aktif dönem beyannamesinde tahakkuk edilecek tutarı onaylayıp "Beyan Et" düğmesine bastığınızda işleminiz tamamlanacaktır.

 Tahakkukunuz hemen oluşmayacak olup ayın 16’sı itibariyle oluşturulacaktır. Ayın 1'i ile 15'i arasında beyanınızı değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. 

Eğer hata veya eksiklik olduğunu düşünüyorsanız geçmiş dönemler için de beyanda bulunabilirsiniz. Ancak geçmiş dönem için yapılacak beyanda 2872 saylı Çevre Kanunu Ek Madde 11’inde tanımlandığı üzere ceza bedeli ödemeniz gerekmektedir. Geçmiş dönem beyanında tahakkuk edilecek tutarı onaylayıp "Beyan Et" düğmesine bastığınızda işleminiz tamamlanacaktır ve tahakkuk numarası oluşturulacaktır. İşleminiz tamamladıktan sonra beyanınızda değişiklik yapamazsınız. 

Vermiş olduğunuz beyan doğrultusunda oluşan Tahakkuk Numarasını "Plastik Poşet Beyanı Sorgulama" hizmetini kullanarak takip edebilirsiniz.

Poşet Beyannamesi Ödemelerinizi; 

• Halkbank Şubelerine, 

• Vakıfbank Şubelerine, 

• Vakıf Katılım Bankası Şubelerine, 

• Ziraat Bankası Şubelerine, 

• Ziraat Katılım Bankası Şubelerine, 

• PTT Şubelerine,

• Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İl Defterdarlık Muhasebe Müdürlüklerine veya İlçe Mal Müdürlüklerine, “Geri Kazanım Katılım Payı” ödemesi olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Poşet Beyannamesi Konusundan Bilmeniz Gereken Püf Noktalar ve Örnekler

1) 2019 Ocak ayı içinde yapılan satışların bildirimi ne zaman yapılacak? Bu bildirimler için son tarih nedir?

Bildirimlerin satışı takip eden Şubat ayı içinde 15 Şubat 2019 'a kadar yapılması gerekmekte olup bildirimler için son tarih 15 Şubat 2019 dur.

2) 2019 Ocak ayı içinde yapılan satışların bildirimine ilişkin ödemeler ne zaman yapılacak? Ödemeler için son tarih nedir?

Ödemelerin bildirim yapılan ayı takip eden ikinci ay olan Nisan ayı içerisinde 30 Nisan 2019'a kadar yapılması gerekmekte olup ödemeler için son tarih 30 Nisan 2019 dur.

3) Plastik poşetleri 25 kuruştan fazla fiyata satan satış noktaları için uygulama nasıl işleyecek?

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesinde belirlenen taban ücret 25 kuruş olup, satışların bu fiyattan yapılması esastır.

Ancak, Bakanlığımızca plastik poşetlerin ücretlendirilmesine yönelik olarak belirlenmiş bir tavan ücret sınırı bulunmamaktadır. Bakanlığımızca belirlenen taban ücret (25 Kuruş) üzerinde uygulanan/uygulanacak olan meblağlar Satış Noktalarının kendi kararına bağlıdır.

Satış Noktaları tarafından Plastik poşetlere uygulanan 25 kuruşluk ücretin 15 kuruşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğüne yatırılmakla birlikte kalan 10 kuruşunda plastik poşete ilişkin zorunlu giderlerden (maliyet, vergi vb) fazla olan kısmının da Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin usul ve Esasların 5 inci maddesi yedinci fıkrası gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğüne yatırılması gerekmektedir.

Bu çerçevede, plastik poşetleri 25 kuruştan fazla fiyata satan satış noktaları tarafından plastik poşete ilişkin zorunlu giderler haricinde kalan kısmın tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğüne yatırılacaktır.

Örnek Durum-1

Satış belgesinde 1 adet Plastik poşet için 25 kuruş yansıtan ve bu plastik poşet için zorunlu giderler toplamının 8 kuruş olduğunu belgeleyen satış noktası tarafından Bakanlık hesabına aktarılacak ücrete ilişkin örnek hesaplama;

Tahsilat: 25 Kuruş 

Zorunlu Gider: 8 Kuruş

Geri Kazanım Katılım Payı: 15 Kuruş

Elde edilen Ek Gelir: 2 kuruş

şeklinde olacak ve 15 Kuruşluk geri kazanım katılım payı 2 Kuruşluk ek gelir ile birlikte 17 kuruş olarak Bakanlık hesabına aktarılacaktır.

Örnek Durum-2

Satış belgesinde 1 adet Plastik Poşet için 1 Lira (100 Kuruş) yansıtan ve bu plastik poşet için zorunlu giderler toplamının 10 kuruş olduğunu belgeleyen satış noktası tarafından Bakanlık hesabına aktarılacak ücrete ilişkin örnek hesaplama;

Tahsilat:1 Lira ( 100 Kuruş)

Zorunlu Gider: 10 Kuruş

Geri Kazanım Katılım Payı: 15 Kuruş

Elde edilen Ek Gelir: 75 kuruş

Şeklinde olacak ve 15 Kuruşluk geri kazanım katılım payı 75 Kuruşluk ek gelir ile birlikte 90 kuruş olarak Bakanlık hesabına aktarılacaktır.

Ücretlendirme işlemlerinde Yukarıda örnekleri ile açıklanan durumlara aykırı harekete edenler hakkında Bakanlığımızca idari ve adli yaptırım süreçleri işletilecektir.

Poşet Beyannamesine erteleme geldi.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL