e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Poşet Beyannamesinde kapsam genişliyor.

10.06.2019 15:05 |

Kapsamı genişletilen Poşet Beyannamesi hakkında açıklama yapan Türmob Genel Sekreteri Yahya Arıkan Bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen mükelleflerin 18 bin 37 Türk Lirası para cezası, yanlış ve yanıltıcı bilgi veren ise altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

Tartışma yaratarak hayatımıza giren poşet beyanının kapsamı genişliyor. 1 Ocak 2019’dan beri marketlerden aldığımız poşetlere 0,25 kuruş para ödüyor ve beyan veriyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı”nı görüşe açtı. Buna göre, marketten aldığımız içeceğin kutusuna, yoğurdun kabına, ekmeğin sarılı olduğu kağıda kadar her ambalajdan geri kazanım katılım payı alınacak.

Çevrenin korunması için, yarınlarımıza, geleceğimize daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için böyle adımların atılmasını destekliyoruz. Fakat görüşe açılan taslağın bu hali ile uygulanması birçok sorunu beraberinde getirecektir.

Ambalaj malzemelerinden katılım payı alınması amacıyla hem bildirim hem de beyanname verilecek. Bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen 18 bin 37 Türk Lirası, yanlış ve yanıltıcı bilgi veren ise altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacak

Ayrıca mükellefler için cezaların suç konusu teşkil eden eyleme orantısızlığı ise Yönetmelik taslağında ele alınması gereken ayrı bir husus.

Uygulamanın tüketiciye yansıması, fiyat artışı yönünde olacak. Ekonomik kriz içinde olan, enflasyonla mücadele eden tüketici, ürünleri geri dönüşüm katkı payı eklenmiş halde alacak.

Düzenlemenin mutlaka tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor, taslak bu hali ile yasalaşırsa uygulanması imkansız sonuçlar doğuracaktır.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.