e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Poşet Vergisi oldu, Geri Kazanım Katılım Payı

10.04.2019 05:50 | Güncelleme: 10.04.2019 05:50

10 Aralık 2018 tarihinde 30621 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile plastik alışveriş poşetlerinin ücretlendirilmesine hükmedildi ve poşetten para alınır mı alınmaz mı tartışmaları başladı. Küresel ısınma, okyanus ve denizlerde çöp adaları oluştururken, ülkemize hızla kirlenen toprak ve denizler, Çevre Kanunundaki bu düzenlemenin gerekliliğini ortaya koyuyor.

Poşet Geri Kazanım Katılım Payı Nedir?

Poşet bu kanunun en çok tartışılan ürünü oldu, şu ana kadar medyada çıkan haberler ve kanunla ilgili düzenlemeler hep poşete ilişkin olarak çıktı. En son çıkan tebliğ ile birlikte hayatımıza bir de "poşet" beyannamesi girdi.

Poşet Vergisinde Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini kim ne zaman verecek?

Kurumlar vergisi mükelleflerince (poşetler için satış noktalarından) beyanı ve ödemesi aşağıdaki şekilde olacak;

Mart ayına ilişkin payların 24 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 23.59'a kadar beyan edilmesi ve 30 Nisan 2019 Salı günü sonuna kadar ödenmesi

Nisan ayına ilişkin paylarınsa 24 Mayıs 2019 Cuma günü saat 23.59'a kadar beyan edilmesi ve 31 Mayıs 2019 Cuma günü sonuna kadar ödenmesi

Kurumlar vergisi mükellefi dışındakiler içinse;

a) Birinci dönem; Ocak-Şubat-Mart, 24 Nisan 2019 günü sonuna kadar beyan edilmesi ve 30 Nisan 2019 sonuna kadar ödenmesi,

b) İkinci dönem; Nisan-Mayıs-Haziran, 24 Temmuz 2019 günü sonuna kadar beyan edilmesi ve 31 Temmuz 2019 sonuna kadar ödenmesi,

c) Üçüncü dönem; Temmuz-Ağustos-Eylül, 24 Ekim 2019 günü sonuna kadar beyan edilmesi ve 31 Ekim 2019 sonuna kadar ödenmesi,

d) Dördüncü dönem; Ekim-Kasım-Aralık, 24 Ocak 2020 günü sonuna kadar beyan edilmesi ve 31 Ocak 2020 sonuna kadar ödenmesi,

gerekiyor.

Bunun yanında kurumlar vergisi mükellefleri ilk kez beyan edeceği Ocak Şubat Mart aylarına ait olan geri kazanım katılım payı beyannamelerini ayrı ayrı olarak, 24 Nisan 2019 Çarşamba günü 23.59'a kadar beyan etmesi ve 30 Nisan 2019 Salı günü sonuna kadar da ödenmesi gerekiyor. Ayrıca, kurumlar vergisi mükellefleri dışındakilerinde üç aylık beyan dönemleri halinde verilecek Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerinde, aylık dönemlere ilişkin bilgilerin de ayrı ayrı gösterilmesi gerekiyor.

Faaliyetleri esnasında hiçbir şekilde plastik poşet kullanmayan veya münhasıran kağıt, karton, tekstil gibi plastikten farklı bir malzemeden imal edilmiş poşet kullanan satış noktaları ise Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi (POŞET) vermeyecek.

Bunun dışında yine söz konusu 7153 sayılı Kanun'un ek 13'üncü maddesinde yer alan; "Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir" hükmünden, her sene bir ücret güncellemesi olabileceğini ve 2020'de 25 kuruş yerine daha yüksek bir ücretin de ödenebileceğini anlıyoruz. 

Bu Pay Sadece Poşetler için mi Ödenecek ?

Poşetleri bir yana koyacak olursak, aslında Kanun'a eklenen ek 11'inci maddede "Yurt içinde piyasaya arz edilen bu Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden/ithalatçılardan bu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım payı tahsil edilir. Bu listedeki ürünlerden herhangi birinin piyasaya arzının, farklı bir ürünün, malzemenin veya eşyanın ithalatı ile birlikte gerçekleşmesi halinde geri kazanım katılım payı ithalatçıdan tahsil edilir" hükmünde geçen (I) sayılı listeyi incelediğimizde daha çok ürünün kapsamda olduğunu görüyoruz.

Özetle, (I) sayılı listede elektronik cihazlardan, klimalara, ampulden, ilaca, pillerden, lastiklere, metal, kompozit, karton, cam, plastik ambalajlara kadar bir çok ürün sayılıyor.*

Bu ürünler için ayrı bir düzenleme yapılacağı ve bunlarla ilgili beyanların nasıl yapılacağına dair ayrı bir düzenleme Bakanlıkça çıkarılacağı, bildiriliyor. Şu ana kadar sadece poşetlerle ilgili (I sayılı listenin ilk sırasında yer alan ürün) düzenleme yer almış olup, diğer ürünlerin beyanlarının kim tarafından nasıl ve hangi beyanname ile yapılacağına dair bir düzenleme henüz yayımlanmadı. Ancak Kanun'dan beyanların da herhangi bir erteleme olmazsa 24 Nisan'a kadar yapılması gerektiği anlaşılıyor. 

Muhtemel Sonuçlar Neler?

Çevre için desteklediğimiz bu hükümleri ekonomik olarak değerlendirdiğimizde ise, söz konusu ürünlerin ithalini yapan / bu ürünleri piyasaya sürenlerden alınacak olan geri kazanım payları mükellef üzerinde büyük bir yük oluşturma riski taşıyor. Bu tutarların öncelikle mükellefler tarafından ürün bazında son kullanıcılara yansıtılacağını düşündüğümüzde, bazı ürün kalemlerinde bir miktar fiyat artışına da neden olabilecektir.  

Bunun dışında söz konusu ürünleri satan firmaların halihazırda geri dönüştürülecek malların toplanması hususunda sorumlulukları da bulunmakta olup, bu düzenlemeyi ek bir külfet olarak da görebiliyorlar.

Sonuç olarak, çevre bakımından yararlı bulduğumuz ancak ekonomik hayatı biraz daha zorlaştıracağını düşündüğümüz bu uygulamanın, poşet dışında (I) sayılı listede yer alan diğer ürünler için de uygulamaya girmesiyle birlikte, ekonomik hayata etkisini daha net olarak görebileceğiz.  

Berkan  Tolun
KPMG VERGİ

Poşet Beyannamesi Uygulama Rehberi için tıklayınız.

 




Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !