Poşet beyannamesi

11.02.2019 10:31 |

Çevre Kanununda yapılan düzenleme ile uygulamaya giren ve İşletme ve Muhasebe Mesleği için sorun haline gelen plastik poşet beyanlarını TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya ARIKAN değerlendirdi.

10.12.2018 tarihli ve 30621 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile taşıma amaçlı kullanılan plastik alışveriş poşetlerinin ücretlendirilmesi ve beyanını hükme bağlanmıştı.

Poşet Beyannamesi iki tür beyan gerektiriyor.

Beyan konusunda önemli sıkıntı ve sorunlar ortaya çıktı. Sistem iki tür beyan getirmektedir. Bunlardan birincisi üreticiler ve ithalatçılar tarafından yapılacak beyan ve ikincisi satış noktaları tarafından yapılacak beyandır.

Plastik Poşet Beyannında kaynakta vergilendirme

Amaç, plastik alışveriş poşetlerinin ücretlendirilerek kullanımını azaltmak ise ücretli satış sisteminin devamı, ancak vergilendirmenin kaynakta yapılması sorun ve sıkıntıların aşılmasını sağlayacaktır. Plastik poşetler üretilirken veya ithal edilirken zaten beyan ediliyor. Kaynakta vergilendirildiği takdirde satış noktaları tarafından yeni bir beyan yapılmasına gerek kalmayacaktır. Yüz binlerce satış noktası adına işletmelerin ve muhasebe meslek mensuplarının üzerine yüklenen bu ağır yük hafifleyecektir.

Bu talebimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine ileterek, yaşanan sıkıntı ve sorunları aktardık. Önerilerimizi ve görüşlerimizi meslektaşlarımız ve kamuoyu ile paylaştık. Kaynakta beyan ve vergilendirme ile sorunun çözümünü bekliyoruz

Yahya Arıkan
TÜRMOB Genel Sekreteri

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !