Prim borcu olanlar yıl sonuna kadar sağlık hizmeti alabilecek.

05.04.2019 06:01 |

Son düzenlemeyle prim borcu olan Bağkurlu ve GSS Primini kendileri ödeyenler yıl sonuna kadar sağlık hizmeti alabilir.

Bağ–Kur’lular ve hiçbir sosyal güvencesi olmayıp genel sağlık sigortası primini kendisi ödeyenlerin sağlık hizmeti alabilmeleri için SGK’ya 60 günden fazla prim borcu bulunmaması gerekiyor. Bu nedenle Bağ – Kur’lular prim borçlarını iki aydan fazla geciktirmemeye çalışıyorlar. Ancak geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Bağ-Kur’lular ve GSS primini kendisi ödeyenler için bu hüküm yılsonuna kadar uygulanmayacak.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamında. Bu kapsamda olanların prim ödeme yükümlülüğü var. İşçi ve memurların primleri maaşlarından kesilerek işveren tarafından devlete aktarılıyor. İsteğe bağlı prim ödeyenler de genel sağlık sigortası primini kendileri ödedikleri için sağlıktan faydalanabiliyor. SGK’dan emekli, malul, dul veya yetim aylığı alanlar da genel sağlık sigortasından faydalanabiliyor.

Genel sağlık sigortalı olan kişilerin eşleri herhangi bir şart olmaksızın sigortalı çalışan eşleri üzerinden sağlık hizmeti alabiliyor. Sigortalının okula gitmeyen çocukları 18, lisede eğitim gören çocukları 20, yükseköğrenime devam eden çocukları ise 25 yaşına kadar sigortalı olan anne veya babası üzerinden sağlık hizmeti alabiliyor. Sigortalı veya bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi olmayanlar genel sağlık sigortasından yararlanmak için aylık 76.7 TL prim ödemek durumunda. Sigortalı veya bir sigortalının bakmakla yükümlü kişisi durumunda olmayan kişilerin yaşadıkları hanede kişi başına düşen gelir 676.5 TL’nin altında ise bu kişilerin primleri devlet tarafından ödeniyor. Dolayısıyla muhtaç durumdaki kişiler ücretsiz olarak sağlıktan faydalanabiliyor.

Yıl sonundan sonra yeni bir düzenleme yapılmazsa prim borcu bulunanların sağlık hizmetinden yararlanmaları söz konusu olamayacaktır. Söz konusu düzenleme prim borçlarının silinmesi veya dondurulması değil, prim borcu bulunanların sağlık hizmeti alabilmesinin sağlanması. Bu nedenle prim borcu bulunanların borçlarını yapılandırmaları veya ödemeleri gerekiyor.

2017'de hayata geçirilen düzenleme sonrası primini düzenli yatıran ve SGK’ya prim borcu olmayan Bağ-Kur’lular da teşvikten yararlanmaya başladı. Bu sayede, asgari ücret düzeyinden prim ödeyen bir Bağ-Kur’lunun prim miktarı 2019 için 882.65 TL’den 754.72 TL’ye düşüyor. Yani, her ay 127.9 TL cebinde kalıyor. Primini düzenli ödeyen Bağ-Kur’lular sorunsuzca sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Okan Güray Bülbül

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !