Prim borcunu erken ödeyene indirim...

05.06.2018 05:46 |

Sigorta prim borcu olanların bu borçlarını sosyal güvenlik mevzuatına göre ait olduğu ayı takip eden ay sonuna kadar ödemeleri gerekiyor. Prim borcunu süresinden önce ödemekte mümkün.

 Süresinden önce borcunu ödeyenlere erken ödeme indirimi var. Hemen belirtelim erken ödeme indirimi bütün sigorta prim borçlularını kapsamıyor. Erken ödeme aşağıda belirtilen prim borçluları hakkında uygulanıyor. 

Kimleri kapsıyor? 

Sigorta primlerini erken ödeyerek indiriminden yararlanacak olanlar; 

-Şirket yönetim kurulu üyeleri, 

-Şirket ortakları, 

-Vergi mükellefleri, 

 -Tarım Bağ-Kurlular 

-İsteğe bağlı sigortalı olanlar, 

- Başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan vatandaşlar, 

- Mütekabiliyet esası da dikkate alınmak koşuluyla, oturma izni almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayanlar, 

Ne zaman ödenebilir ?  

Erken ödeme indirimi en fazla bir yıll için(360 gün) yapılabiliyor. 360 günden daha fazla erken ödeme yapılamıyor.  Erken ödemede sigortalılık süresi, sigorta priminin ait olduğu her ayın ilk gününden itibaren, prim ödeme gün sayısına ilave ediliyor. Bir başka deyimle erken ödenen sürelerin ödenmiş olan primleri süresinden önce  değerlendirilmiyor. 

Örnek: Bugün itibariyle 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren 7 ayın sigorta primi  erken ödenirse,erken ödenen 7 ayın hizmeti süresi geldikçe ait olduğu o ayın başında hizmet dökümüne işlenecek. 1 Haziran 2018 tarihinde peşin ödemeden dolayı hemen sigortalı hizmet süresi olarak değerlendirilmeyecek. 

İndirimi ne kadar? 

Erken ödeme indirimi, ödemenin yapıldığı ayda ödeme vadesi başlamış ayın prim tutarı hariç olmak üzere takip eden ayların primlerine ödemenin yapıldığı tarihi takip eden günden başlamak üzere Bakanlar Kurulu’nca belirlenen indirim oranları dikkate alınarak günlük olarak hesaplanıyor.Erken ödemelerde indirim, ödeme tarihinden kanuni ödeme süresinin son gününe kadar, her gün için aylık %4 oranında uygulanıyor.  Bakanlar Kurulu; oranı sıfıra kadar indirmeye, %8’e kadar artırmaya yetkilidir. 

İndirim miktarı, ödemesi gereken prim borcunun erken ödenen gün sayısı ve tespit edilen aylık oranın bir günlüğü ile çarpımı suretiyle bulunuyor. Bu miktar, ödemesi gereken prim borcundan çıkarılarak ödenecek tutar hesaplanıyor.

Arif Temir
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !