» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Prim eksiğimi isteğe bağlı ödeyebilir miyim?

 
28.05.2021 04:29 | Güncelleme: 28.05.2021 04:29

askerliğimi borçlanıp, kalan prim eksiğimi isteğe bağlı ödeyerek emekli olabilir miyim?

5 Nisan 1962 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Mayıs 1980. Toplam 2305 gün prim ödemem var. 540 gün olan askerliğimi borçlanıp, kalan prim eksiğimi isteğe bağlı ödeyerek 60 yaşımda SSK’dan emekli olabilir miyim? 

Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Askerliğinizi borçlandıktan sonra isteğe bağlı olarak 755 gün prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı ödenen primler Bağkur’a sayılsa da 755 gün prim eksiğinizi isteğe bağlı olarak ödemekte sakınca yok.

GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA VAR MI?

Soru: Toplam 2100 gün primim var. Eksik günlerim çok. Geçmişe dönük borçlanma var mı? Kaç senesinde emekli olabilirim?  

Cevap: Maalesef geriye doğru borçlanarak gün kazanma usulü yok. Ancak askerliğinizi borçlanarak askerlik süreniz kadar gün kazanabilirsiniz. Emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor. Doğum ile sigorta başlangıç tarihlerinizi (gün, ay, yıl olarak) ve askerlik sürenizi bildirmeniz halinde, ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz.

MALULEN OLMAZSA ENGELLİ HAKKIYLA EMEKLİLİĞİNİZ MÜMKÜN

Soru: 10 Ağustos 1967 doğumluyum. İşe giriş tarihim 15 Ağustos 2000. Askerliğimin bir yılını yatıracağım. Ağır bir kalp ameliyatı, mitral kapakçık tamiri ve sara hastası olarak çalışıyorum. Malulen emekli olabilir miyim? Askerliği yatırmamın bana faydası var mı?  

Cevap: Emeklilik seçeneklerinizi sıralayalım:

1) İlk defa sigortalı olduğunuz tarihte malul derecesinde (yüzde 60 oranında) hastalığınız veya engeliniz yoksa malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı şartlarına tabisiniz. 1800 gün prim ödemeniz varsa raporunuz ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse malulen emekli olabilirsiniz. Bu seçenekte askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

2) Yüzde 60 oranında işgücü kaybı raporu alamaz da en az yüzde 40 oranında rapor alabilirseniz, Maliye’den vergi indirimi de almanız halinde, 3’üncü derece engelli olarak emekli olmak için 18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Süre şartını sağladığınızdan 4080 gün priminiz varsa vergi indirim hakkı alacağınız tarih itibarıyla emekli olabilirsiniz. Bu seçenekte askerliğinizin bir ayını borçlanmanız yeterli.

3) Yüzde 40 oranında da rapor alamazsanız, askerliğinizin bir yılını borçlanmanız halinde toplam 3600 gün prim ödemiş olmanız halinde, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EMEKLİLİK ŞARTLARI STAJ SİGORTASINA GÖRE BELİRLENMİYOR

Soru: 10 Ocak 1991 yılında stajyer öğrenci olarak sigorta numaram var. 7 Ocak 1996’dan beri sigortalı olarak çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediğinden emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. 1996 başlangıcınıza göre emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. 5825 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.