» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Prim eksiğimi isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlayabilir miyim?

 
05.01.2021 06:22 | Güncelleme: 05.01.2021 06:22

İsteğe bağlı olarak ödersem, acaba SSK dan mı yoksa isteğe bağlı Bağkur dan mı emekli olurum?

31 Ağustos 1965 doğumluyum. İlk sigorta başlangıç tarihim 28 Temmuz 2005 olup toplam 4065 gün prim ödemem mevcut. 4500 günle emekli olabilmek için kalan 400 küsur günü isteğe bağlı olarak ödersem, acaba SSK’dan mı yoksa isteğe bağlı Bağkur’dan mı emekli olurum? 

Yaş haddinden emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 435 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 28 Temmuz 2030’da emekli olabilirsiniz. 435 gün prim eksiğinizi isteğe bağlı olarak Bağkur’a ödemenizde sakınca yok. Eksiğinizi isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlasanız da yine SSK’dan emekli olabilirsiniz.

Uzman çavuşluktan önceki SSK prim gün sayısı çok önemli

Soru: 26 Ocak 1973 doğumluyum. SSK giriş tarihim 20 Mayıs 1993. Askerlik hizmetimi 1995’te yaptım. 5 Haziran 2000’de uzman çavuş olarak göreve başladım. 18 Ekim 2017’de görevimden ayrıldım. 15 Haziran 2019’da SSK’lı olarak işe başladım ve SSK’ya 532 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? Emekli Sandığı'ndan emekli olmam için, SSK’lı olarak kaç gün çalışma hakkım var? 

Cevap: Sorunuzda; 20 Mayıs 1993 tarihli sigorta başlangıcından sonra 5 Haziran 2000 tarihine kadar ne kadar prim ödediğinizi belirtmemişsiniz. Emeklilik yaşınızın hesabında bu süre çok önemlidir. Ayrıca askerliğinizi de borçlanıp borçlanmadığınızı belirtmemişsiniz. Sorunuzu 5 Haziran 2000 tarihinden önce SSK’ya 90 günden az prim ödediğiniz ve askerlik borçlanması yapmadığınız varsayımına göre cevaplandırıyoruz.

Bu durumda Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazandığınız yıpranma sürenizin emeklilik yaşınızdan düşülmesi sonucu 18 Eylül 2024’te emekliliğe hak kazanırsınız. Verdiğiniz bilgilere göre 21 yıl 9 ay 8 gün yıpranma dahil Emekli Sandığı’na tabi hizmetiniz bulunuyor. SSK prim ödemeniz de dikkate alındığında, 1 yıl 9 ay hizmet eksiğiniz gözüküyor.

Sigortalı çalışarak SSK’ya 1 yıl 9 ay daha prim ödeyerek hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamladıktan sonra prim ödemeseniz de, 18 Eylül 2024’te Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz. Şayet memuriyetten ayrıldıktan sonra SSK’ya 1259 günden fazla prim öderseniz bu durumda Emekli Sandığı’nda emeklilik hakkını kaybedersiniz.

SSK emeklilik şartlarına tabi olursunuz. Memuriyetten önceki SSK’ya prim ödeme gün sayınızı, askerlik sürenizi ve askerliğinizi borçlanıp borçlanmadığınızı bildirmeniz halinde sorunuza daha net bir cevap verilmesi mümkün olacaktır.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.