» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Prim günü dolduktan sonra kendi şirketimden ötürü prim ödeme zorunluluğu var mı?

 
28.02.2021 05:45 | Güncelleme: 28.02.2021 05:45

Prim ödemeden kendi işime devam edebilir miyim? Prim günü dolduktan sonra kendi şirketimden ötürü prim ödeme zorunluluğu var mı?

1976 doğumluyum. 18 Aralık 2002'de SGK girişim var. 4/a olarak 4537, 4/b olarak 2043 prim günüm var. Tek kişilik limited şirketim var, ancak son bir yıldır başka bir firmaya danışmanlık yapıyorum ve 4/a'lı olarak sigorta primlerim yatıyor. Prim günü dolduktan sonra kendi şirketimden ötürü prim ödeme zorunluluğu var mı? Prim ödemeden kendi işime devam edebilir miyim?

Prim gününüz dolduktan sonra da şirket ortaklığınız devam ettiği ve 4/a kapsamında sigortalı olarak başka bir işyerinde çalışmadığınız sürece 4/b kapsamında prim ödeme zorunluluğunuz var. Prim ödemeden kendi işinize devam edemezsiniz

Emekli maaş katsayım artması ve yüksek maaş bağlanması için borçlanma yapmalı mıyım?

1 Temmuz 1986 SSK girişliyim. Şu an çalışmaktayım, 6800 gün primim var. 49 yaşımı dolduracağım Eylül 2021'de emekli oluyorum. 1999'da 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. 2000 öncesi 135 gün primim var. Emekli maaş katsayım artması ve yüksek maaş bağlanması için borçlanma yapmalı mıyım? Avantaj sağlar mı, maaşa etkisi yüksek mi olur?

Askerlik borçlanmasının emekli aylığına etkisi herkesin özel durumuna göre farklı olur. Ayrıca hesaplama çok teknik ve karmaşık olup, esas alınan parametreler zamana bağlı olarak değişken olduğundan, net bir değerlendirme yapmak mümkün olmaz. Sizin özelinizde şöyle bir genel değerlendirme yapmak mümkün olabilir. 

Emekli aylığınız; 2000 öncesi, 2000-Eylül 2008 dönemi ve Eylül 2008 sonrası döneme ilişkin prim günleriniz için hesaplanacak üç ayrı kısmi aylığın toplamından oluşacak. Her bir dönemin kısmi aylığının toplam emekli aylığı içindeki payı, söz konusu dönemdeki prim gün sayısının toplam prim gün sayısına oranı kadar oluyor

Bu bağlamda, 2000 öncesi kısmi aylığınızın emekli aylığınız içindeki payı yüzde 2. 240 gün askerlik borçlanması yaptığınızda bu oran ancak yüzde 5'e yükselir. Ayrıca bu dönemin kısmi aylığı gösterge rakamı üzerinden hesaplanacağından, aylığınıza yüksek oranda katkı sağlamaz. 8 aylık borçlanma karşılığı ödeyeceğiniz prim tutarı da dikkat alındığında efektif olduğu söylenemez.

Diğer yandan, her dönemin kısmi aylığına ilişkin aylık bağlama oranlarının hesabında toplam prim gün sayısı esas alınmakla birlikte, 2000 öncesi için 5000 günden sonraki her 240 gün için 1 puan artırılıyor. 240 günden eksik günler dikkate alınmıyor. 2000-Eylül 2008 dönemi için ilk 3600 günden sonraki her 360 gün için 2 puan artırılıp, 360 günden eksik günler dikkate alınmıyor. Bu bağlamda 240/360 günden eksik kalan son dilimleri 240/360 güne tamamlamak için borçlanma yapılabilir.

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.