e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Prim günü eksik emekli adayına güzel haber !

01.07.2018 07:24 | Güncelleme : 01.07.2018 07:24

Ziraat Bankası ile SGK, 31 Mayıs’ta sona eren kredi protokolünü uzattı. SGK merkezlerinde yaşanan aksamalar da böylece bitmiş oldu. Artık prim günü eksik olanlar tamamlama kredisi ile emekli olmaya hak kazanabiliyor

Emekli olmak için prim günü eksik olanların kurtarıcısı hizmet borçlanmaları. Kişinin yurt dışında veya askerde geçirdiği süreler, annelik sebebi ile çalışılamamış günler toplu borçlanma yolu ile sigortalının prim gününe eklenebiliyor. Ancak prim borçlanması, cüzi bir emekli maaşı almak için uğraşan vatandaşın cebini yakabiliyor. 3 çocuğu için borçlanma yapan sigortalı 2 bin 160 gün kazanmak için 2018 yılında 46 bin 752 lira ödemek zorunda.

Başvurular alınmayınca

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın bu mağduriyetini ortadan kaldırmak için 2018 Mart ayında borçlandığı prim günü ile emekli olmayı hak eden vatandaşa kredi vermesi hususunda Ziraat Bankası ile 31 Mayıs 2018 günü sona erecek bir protokol imzaladı. Protokolün vadesinin dolmasının ardından bu kolaylıktan faydalanamayan binlerce vatandaşımızın mağdur olmaması adına Sosyal Güvenlik Kurumu kendi internet sitesinden yaptığı duyuru ile 04.06.2018 tarihinde protokolün uzatıldığını aktardı.

Duyurunun yayımlanması ile birlikte borçlu vatandaşlar SGK merkezlerine akın etti. Ancak SGK merkezleri gelen vatandaşlara ‘Henüz bize gelen bir duyuru yok’ diyerek geri çevirdi. Bazı kurumlarda bu durumdan dolayı tansiyon oldukça yükselirken, memurların da vatandaşlara yardımcı olmak adına hiçbir açıklama yapmaması tepkilere neden oldu. Elleri boş dönmek istemeyen borçlu emekli adaylarına SGK Merkezleri tarafından 11.06.2018 tarihinden sonra tekrardan başvuru yapmaları söylendi.  7143 Sayılı kanun kapsamında borçlarını tescil ve taksitlendirmek isteyen işverenler ve kişiler de ‘henüz bize gelen bir genelge yok’ denilerek geri çevriliyordu.  Kurum yetkilerinden alınan bilgiler doğrultusunda tüm işlemlerin tekrar başladığını öğrendik.

Prim borcu için kuruma gitmeye bile gerek kalmadı

İşverenlerin ödemedikleri sigorta prim borçlarını tescil ve taksitlendirmeleri için kuruma kadar gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Mevcutta kullanmakta oldukları e-Bildirge şifreleri ile SGK’nın işveren sistemine girerek tescil ve taksitlendirme başvurularını gerçekleştirebilir, istedikleri kadar taksit sayısını belirleyebilir ve aynı ortamdan ödeme planlarını temin edebilirler. Ayrıca 7143 sayılı Kanun ile GSS borçlarının da yapılandırılması ve faizlerinin silinmesi ile ilgili yine vatandaşların kuruma gitmelerine gerek olmadan e-Devlet sistemi üzerinden yapılandırma taleplerinde bulunabilme imkânı getirilmiştir. Aynı şekilde buradan dilerlerse faiz ve gecikme zammı olmadan kredi kartı ile peşin ödeme de yapılması mümkündür. Bu fırsatlar her zaman ayağınıza kadar gelmez, bizce faydalanmanız yararınıza olacaktır.

Mert NAYIR

prim gun sayisi     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !