» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Prim günü mağdurları Kısa Çalışma ve Ücretsiz izin günleri borçlanılabilecek mi?

 
24.11.2020 05:41 | Güncelleme: 24.11.2020 05:41

KÇ֒den yararlanamayan ve işverenleri tarafından ücretsiz izin gösterilen kişiler için de hepimizin bildiği gibi Nakdi Ücret Desteği uygulaması getirildi.

Nakdi ücret desteği ile kişilerin işten çıkışları engellendi, belirli bir ücretle işsizlikleri önlenmiş oldu. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden faydalanan kişiler emeklilik için ne yazık ki tekrardan prim günü bildirmeleri gerekecek. Milyarlarca vatandaşı etkileyen böylesi bir pandemiden zararsız çıkılması söz konusu değil ancak sağlığını, işini ve parasını kaybedenler bir de sosyal güvencelerini yani prim günlerini kaybettiler.

Sayılarla Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücretsiz İzin Ödemeleri

Eylül 2020 döneminde bir milyon 51 bin 710 kişi kısa çalışma ödeneği fonundan ücretini almış ve bu kişiler için 1 milyar 616 milyon 172 bin lira ödenmiş.Kısa çalışma uygulamasının başladığı tarih itibarı ile yaklaşık 4 milyonun üzerinde vatandaşımıza yapılan maaş ödemeleri için fondan harcanan tutar da 21 milyar 839 milyon 859 bin liraya ulaştı.Nisan-Eylül döneminde 2 milyon 45 bin 139 kişi ücretsiz izin desteğinden yararlanırken, ekim ayı itibariyle bu rakam 2 milyon 82 bin 668 kişi oldu.

Ücretsiz izindekilere verilen günlük 39.24 TL aylık 1177 TL’lik destek içinse bugüne kadar toplam 5 milyar 750 milyon 249 bin 721 TL ödendi. Ekim ayında 500 binden fazla çalışanın ücretsiz izinde gösterileceği tahmin ediliyor.

Başvuru Sayıları Yeniden Artışa Geçecek mi?

Mart ayı itibarı ile başlayan kısa çalışma ödeneği ve 17 Nisan tarihi itibarı ile başlayan nakdi ücretsiz izin başvurularına ilk dönemlerde rekor sayıda talep gelmişti. Mayıs ayı itibarı ile başlayan normalleşme sürecinden sonra sayılar geçtiğimiz aya kadar düşüş gösterdi.Ancak alınan tüm önlemlere rağmen vaka ve vefat sayılarının yeniden artışa geçmesi nedeniyle geçtiğimiz hafta alınan yeni önlem ve tedbirler Cumhurbaşkanımız ve Sağlık bakanımız tarafından açıklandı.

Yeniden kapatılan işletmeler ve olası önlemlerin sertleştirilmesi dikkate alınırsa başvuru sayılarının da yeniden ciddi bir yükselişe geçeceğini öngörmek zor değil. Yalnızca yeme-içme sektöründe 2 milyon aktif çalışanın etkileneceği bekleniyor.

Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret Desteği Sürelerine Prim Ödemesi Yok!

Aslında 2005 yılından bu yana mevzuatımızda olan Kısa Çalışma Ödeneği genel veya sektörel ekonomik krizler durumunda kullanılmaktaydı. İlk defa zorlayıcı sebep kapsamında (salgın hastalık) tüm ülke genelinde uygulandı.Kısa çalışma ödeneğinin en yüksek ödemesi asgari ücretin %150’sini aşmamaktadır. Son 12 aylık brüt ücreti 6 bin TL üzerinde olan bir kişinin alacağı en yüksek rakam 4.380,99 TL’dir.KÇÖ hesaplaması son 12 aylık brüt ücretin ortalamasının %60’ı şeklinde hesaplanıyor.

KÇÖ’den yararlanamayan ve işverenleri tarafından ücretsiz izin gösterilen kişiler için de hepimizin bildiği gibi Nakdi Ücret Desteği uygulaması getirildi. Nakdi ücret desteği ile kişilerin işten çıkışları engellendi, belirli bir ücretle işsizlikleri önlenmiş oldu. Tamamen yetersiz görünse de kesinlikle sürdürülebilir yaşam koşulu açısından önemli bir adımdı.

Ancak tüm bu geçici dönemlerin sigortalıya mal olan kısmı ise ödenmeyen sigorta primleri oldu.Emeklilik için prim günü eksiği bulunan kişileri bir de pandemi vurdu desek yeridir.

KÇÖ ve NÜD Süreleri Borçlanılmalı!

Kısa çalışma ödemesinde geçen süreler ve nakdi ücret desteğinden faydalanılan süreler sigortalının prim günü açısından bir kayıp olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda geçen süreler için işsizlik sigortası fonundan sadece genel sağlık sigortası primi karşılanmaktadır.

5510 sayılı kanunun 41.Maddesinde borçlanılacak süreler arasında ne yazık ki bu süreler bulunmamaktadır. İlerleyen dönemlerde bir kanun çalışması yapılarak bu sürelerin borçlanılmasının önü açılabilir ancak geçtiğimiz hafta resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanunda bu düzenleme bulunmamaktadır.

Kısmi Süreli Çalışmalar Borçlanılabilir!

Prim günü eksiği bulunan kişilerin kısmi süreli çalışmış oldukları aylara ilişkin süreleri borçlanabilme imkanı bulunmaktadır. Hatta bu süre içerisinde sigortalı genel sağlık sigortası primini ödemişse borçlanma tutarından genel sağlık sigortası primi düşülerek borçlanma tahakkuku çıkarılır. Belirtilen sürelerin borçlanma oranı %32’lik prim üzerinden hesaplanırken genel sağlık sigortası primini ödeyenler %20 üzerinden borçlanabilecek. Borçlanılacak süreler sadece kısmi süreli yani part time çalışılan ayları kapsamaktadır.Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden faydalanan kişiler emeklilik için ne yazık ki tekrardan prim günü bildirmeleri gerekecek.

Yıl sonuna kadar kısa çalışma ve nakdi ücretsiz izin uygulaması devam…Sürecin Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması Cumhurbaşkanımızın kararında…Prim günü yatmayan ayların git gide uzaması dikkate alınacak ve borçlanma hakkı süreç bittiğinde verilecektir derim ben. Yazın bir yere…

Mert Nayır


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.