» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Prim ödemeden yaş beklemek emekli aylığını düşürür mü?

 
24.01.2021 06:51 | Güncelleme: 24.01.2021 06:51

çalışmaya devam ederek emekli olmak ile çalışmadan yaşı beklemek arasında emekli maaşı açısından bir fark oluyor mu?

3 Ağustos 1974 doğumluyum. SGK (4/a) başlangıcım 1997 Haziran. 31 Mart 2021 tarihinde işten ayrılıyorum. Emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını karşılamış oluyorum. Ancak 54 yaşa tabi olduğum için yaşa takılıyorum. 54 yaşa ulaşacağım 2028 yılına kadar çalışmadan beklersem, yani isteğe bağlı olarak ilave prim ödemezsem, alacağım maaşta bir düşüş olur mu? Diğer ifadeyle 54 yaşa kadar çalışmaya devam ederek emekli olmak ile çalışmadan yaşı beklemek arasında emekli maaşı açısından bir fark oluyor mu? Sanırım bu, çalışılırken alınan ücrete de bağlı olabilir

Çalışmadan yaşınızın dolmasını beklemeniz emekli aylığınızın düşmesine neden olmaz. Prim ödemeye devam etmek aylık bağlama oranını, bu da emekli aylığını artırır. Ancak bu durum, sizin de belirttiğiniz gibi çalışırken alınan ücrete ve bundan sonraki süreçte üzerinden prim ödenecek kazanç tutarlarına bağlı. Mevcut prime esas kazanç ortalamasının düşmemesi, bunun için de bundan sonraki süreçte ödenecek primlerin en az mevcut prime esas kazanç tutarları üzerinden ödenmesi gerekiyor. Zira emekli aylığı en basit anlatımıyla, prime esas kazanç ortalaması ile aylık bağlama oranının çarpımından oluşuyor.

Diğer yandan, mevcut kazanç ortalamasını aşağı çekmeden çalışarak prim ödemek avantaj sağlarken, isteğe bağı sigortalı olarak prim ödemek avantaj sağlamaz. Emekli aylığınızda sağlayacağı artış nimet, ödenecek prim tutarı külfet olarak değerlendirildiğinde, avantajlı bir tercih olmaz. İsteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeden emeklilik yaşını beklemek daha doğru olur.

Yurtdışı sigorta nasıl başlangıç sayılır?

Babamın yurtdışında (Azerbaycan) sigorta girişi mevcut. O girişin ülkemizde geçerli sayılması için Ankara'ya dilekçe göndermemiz gerek ama dilekçeyi nasıl yazmam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? 

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların, akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, Türkiye'de ilk işe giriş tarihi olarak kabul ediliyor. Bu bağlamda, babanızın Azerbaycan'da ilk defa çalışmaya başladığı tarihin Türkiye'de sigorta başlangıcı sayılması için, yurtdışı borçlanması yapması gerekiyor. Borçlanacağı süre önemli değil, 10-15 gün de olabilir. Borçlanma için “yurtdışı süreleri borçlanma talep dilekçesi” (SGK web sayfasından temin edebilirsiniz) ve yurtdışı çalışmalarını gösterir belgeler ile babanızın Kimlik Paylaşım Sistemi'nde kayıtlı adresinin bulunduğu ildeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmak gerekiyor. 

Emekli kız çocuğu yetim aylığını tercih edebilir mi?

Emekli Sandığı emeklisi babanın vefatı sonrasında, yine Emekli Sandığı emeklisi olan bekar ve tek hak sahibi kız çocuğu kendi emekli ayığından vazgeçip babasından aylık alabilir mi? Alabilirse, aylığın yüzde kaçı bağlanır?

Emekli Sandığı emeklisi olan bekar kız çocuğu, yine Emekli Sandığı emeklisi olan babasının vefatı halinde, babasından bağlanacak yetim aylığını tercih edebilir. Bunun için SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı'na yazılı olarak başvurması gerekiyor.

Tercih ettiği aylık, başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren ödenmeye başlanır, kendi emekli aylığı kesilir. Tek hak sahibi olan kız çocuğuna bağlanacak aylık, babasının emekli aylığının yüzde 50'si kadar olur. Daha sonra isterse, yeniden SGK'ya yazılı olarak başvurup, tercihinden dönebilir.

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.