» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Reform öncesi Torba Kanun bilmecesi

 
03.03.2021 06:33 | Güncelleme: 03.03.2021 06:33

Bugünlerde bir Torba Kanun teklifi ortalıkla dolaşıyor.

Korsan bir düzenleme midir yoksa Hükümet’in nabız tutma veya yoklama çekme tavrı mıdır bilinmiyor. Ama tam hukuk reformu öncesinde bir Hükümet klasiği sergileniyor.

Amaç belirsizliği, düzenleme karmaşası, ifade bozukluğu adına ne ararsan hepsi bu torba kanun teklifinde yer alıyor.

Eğer bu düzenleme Hükümet’e aitse tam bir hukuk garabeti…

Yürütme ve yürürlük hariç 35 madde olarak görülen torba kanun teklifinde 19 kanunda değişiklik öngörülüyor. İlgililerinin dikkatini çekmek adına düzenleme veya değişiklik yapılan kanunlar aşağıda sıralanıyor.

- 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun,

- 213 sayılı Vergi Usul Kanunu,

- 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu,

- 492 sayılı Harçlar Kanunu,

- 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu,

- 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu,

- 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu,

- 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu,

- 5307 sayılı LPG Piyasası ve Elektrik Piyasası Kanunu,

- 5369 sayılı Evrensel Hizmet Kanunu,

- 6461 sayılı Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun,

- 3996 sayılı Yap İşlet Devret Kanunu,

- 5510 sayılı Sosyal Güvenlik desteklerine ilişkin Kanun,

- 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun,

- 5646 sayılı Gelibolu Tarihi Alanı Hakkında Kanun,

- 4373 sayılı Taşkın Suları ve Su Baskınlarına Karşı Korunma Kanunu,

- 4706 sayılı Hazineye ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi Kanunu,

- 6824 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun,

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki ve Hayvan Sağlığı Hakkında Kanun.

Bu kadar kanundan şimdilik bir iki tanesi gündeme girmiş görünüyor.

Örneğin ikinci el araç satışlarında binde 5 oranında Noter Harcı alınması konusu var. Bu konu hemen herkesi ilgilendiren çok önemli bir husus.

Düzenlemenin amacı da kısa yoldan, kolay ve hemen Hazine’ye kaynak bulma. İster istemez şu soru akla geliyor. Acaba 2021 bütçesi hazırlığında bu konu dikkate alınmış ve gizlenmiş miydi? Yoksa nereden ne alabilirsen mantığıyla yapılması planlanan bir düzenleme miydi? Her iki durumun da mantıklı bir izahı yok elbette.

Bir diğer önemli düzenleme de tüm şirketleri ilgilendiren adeta ek vergi. Düzenleme biçimi ne olursa olsun, şirketlerden ilave yüzde 10 vergi alınması amacı var, üstelik geriye doğru 2020 yılı kazançları üzerinden. Bu düzenleme 2021 ve 2022 yılları için de devam ettirilmek isteniyor. Son birkaç yıldır devam eden ekonomik kriz ve bir yıldan beri de dünyayı ve elbette bizim iş dünyamızı da kasıp kavuran salgın koşullarında bu verginin alınması amaçlanıyor. Şirketlerin en az üçte ikisinin finansal tablolarının bozukluğu, iflas veya teknik iflas durumunun varlığı ya görülmüyor ya da göz ardı ediliyor.

Bir başka örnek akaryakıt bayilerine ilişkin düzenleme… Yol üzerindeki bazı korsan akaryakıt bayilerinin veya dağıtıcılarının özellikle KDV vurgunu ile ilgili vergi incelemeleri genişletilmiyor ve sürdürülmüyor. Onun yerine soyut nitelikli yasal düzenleme yolu tercih ediliyor.

Yine torba kanunlar içerisinde, tanımlattırılmamış hayvanlara ilişkin olarak tamamen idari düzenleme ile çözümlenecek çok marjinal ve küçük konu da yer alıyor.

Bu torba düzenleme, Hükümetin aylardır dillendirdiği hukuk reformu ve ekonomi reformu öncesi yapılıyor. O zaman reform inancı ortadan kayboluyor.

Nevzat SAYGILIOĞLU


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.