SGK 7020 Yapılandırma Başvuru tarihleri ve kapsamı

29.05.2017 08:05 |

Bağ-Kur’luların prim borçlarından, işsizlik sigortası primine kadar birçok borca düzenleme geliyor. 7020 sayılı kanunla getirilen yapılandırma kapsamına giren borçlar kanunda madde madde belirtiliyor...

Hükümet kamuya olan borçların yükünü azaltmak için harekete geçti. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan borçlarına yeni düzenlemeler getirildi. Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren 7020 sayılı kanunda SGK'ya olan borçların nasıl yapılandırılacağı da açıklanıyor.

7020 SAYILI KANUN SGK BAŞVURU SÜRESİ

Yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 30 Haziran 2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekiyor. 

7020 SAYILI KANUN İLE HANGİ SGK BORÇLARI YAPILANDIRILACAK?

Mart (2017) öncesine ait SGK borçlarını kapsayan yapılandırmada ilk taksitin 31 Ağustos 2017'ye kesinleşmiş olduğu halde ödenmemesi halinde;

1. 5510 sayılı Kanun'a göre sigortalı olanların yani 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigorta primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi borçları,

2. İsteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçları,

3. SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları,

TAMAMINDAN VAZGEÇİLİR

Bağkur, SSK, emekli sandığı, isteğe bağlı sigorta, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları için borcun son ödemesinden kanunun yayımlandığı tarihe (28.05.2017) kadar olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak bir tutar belirleniyor. Borçluların belirtilen sürelerde borçlarını yapılandırmaları halinde gecikme cezasının tamamından SGK tarafından vazgeçiliyor. 

4. Bağ-Kur’luların sosyal güvenlik destek primi borçları,

ŞUBAT 2016 VE ÖNCESİ 

İlgili mevzuata göre sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin,

Şubat 2016 ayı ve öncesine ait borçlarına yapılandırma getiriliyor. Bu yapılandırma ile borcun bu kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacaklarının tamamının tahsilinden vazgeçiliyor. 

5. Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespitler sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi asıllarına da yapılandırma getirildi. 2017 yılı Mart ayı ve önceki aylarda bitirilmiş, işverene tebliğ edildiği hâlde kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olan borçlara getirilen gecikme cezasında yine borcun belirtilen sürede ve miktarda ödenmesi halinde gecikme cezası gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçiliyor. 

6. İşverenlerin ve üçüncü şahısların 5510, 506, 1479 ve 5434 sayılı kanunların ilgili maddeleri uyarınca iş kazası ve meslek hastalığı, malüllük, adi malüllük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiilleri nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borçları (rucü borçları),yeniden yapılandırılabilecek.

http://www.gazetevatan.com
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !