SGK, Eksik Gün Bildirimi Uyarısı

11.04.2018 22:10 |

TÜRMOB Sosyal Güvenlik Kurumuna ilettiği Eksik Gün Bildirimi konulu yazısı ile öneride bulundu.

TÜRMOB'un Eksik Gün konulu yazısı

Konu : Eksik Gün Bildirimi

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Birliğimize intikal eden olaylardan, bazı İl Müdürlüklerinin, 7103 sayılı Kanunun 67 nci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 86 ncı maddesinde yapılan değişikliğe rağmen, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde değişiklik yapılıncaya kadar eksik gün bildirimlerinin verilmesine devam edileceği, vermeyenlere cezai işlem uygulanacağı yönünde duyurular yaptığı tespit edilmiştir.

5510 sayılı Yasa’nın 86 ncı maddesinin 7103 sayılı Kanunun 67 nci maddesi ile değişik 5 nci fıkrası, eksik gün bildirimlerinin Kurumun istemi halinde verilmesi zorunluluğunu düzenlemektedir. Gerek anılan madde hükmü gerekse 7103 sayılı Kanunun yayımı ile birlikte eksik gün bildirimlerinin kaldırılmış olduğu yönündeki algı dikkate alınarak, alt düzenlemelerdeki değişiklik beklenilmeksizin, eksik gün bildirimlerinin istenmemesinin uygun olacağı, aksi takdirde işverenlerin çok ciddi cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabilecekleri değerlendirilmektedir.

Sunulan nedenlerle, konunun Başkanlığınızca değerlendirilmesi ve eksik gün bildirimlerinin istenilmemesi yolunda İl Müdürlüklerine gerekli talimatın verilmesi hususunda gereğini arz ederim.

Yahya ARIKAN
TÜRMOB Genel Sekreteri

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!