e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK Meslek Kodu Uygulamasında Cezalar Başlayacak

07.01.2017 06:13 | Güncelleme: 03.11.2017 11:17

9 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6728 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanunun 102. maddesine bir bent eklenmiş ve buna göre de meslek koduna ilişkin uygulanacak idari para cezaları belirlenmişti.

Meslek Kodu Nedir?

Meslek kodu Kasım 2012 den bu yana SGK nın uygulamasında olan bir konu. Buna göre ülkemizde çalışan herkesin meslekleri için belirlenmiş özel numaralar var.

Örneğin; Akaryakıt Satış Elemanı için "5245.01" belirlenmişken, Akaryakıt ve Otogaz İkmal ve Dolum Elemanı için "5245.04" kodu belirlenmiştir.

 

Bu kodlarla SGK her çalışanı ayrı ayrı kategorize etmiş durumda.

Buradaki asıl amaç hem kayıtlı görünen kayıt dışı istihdamla mücadele, hem de herkesin mesleğine uygun bildirilerek gerçek ücretleri üzerinden prim ödenmesinin sağlanmasıdır.
 

Sektörel Asgari Ücret mi Gelecek?

Meslek kodu uygulamasının kademeli olarak çalışma hayatına girmesi ve 2018 den itibaren idari para cezası uygulanacak olması orta vadede mesleklere göre asgari ücret belirlenmesini de gündeme getirebilir. 

Halihazırda SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı her yıl farklı sektörlerde yaptığı asgari işçilik incelemelerinde her meslek için meslek odalarından aldığı ücret düzeylerine de ayrı bir önem atfediyor ve bu ücretler üzerinden prim matrah farkı tahakkuku gerçekleştirilebiliyor. Cezai yaptırımlarla birlikte meslek kodları daha da önemli hale gelecek. 

Meslek Kodu İçin Cezalar

1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla meslek koduna uygun bildirim yapmayanlar için SGK idari para cezası uygulamaya başlayacak. Toplamda aylık asgari ücreti aşmamak üzere hatalı bildirilen her işçi için 1/10 asgari ücret tutarı kadar ceza uygulanacak.

Bu nedenle bu konuda eksikleri olan, her aldığı işçiyi vasıfsız olarak bildiren veya terfi ve iş değişikliğine ilişkin güncellemelerini yapmayan işverenlerin bu konuda dikkatli olmalarını öneriyoruz.

İşe giriş güncelleme ekranından her zaman güncelleme yapmak mümkün. Yeni meslek kodu seçiminin ardından "güncelle" butonuna basmak yeterli olacaktır. Bunun için herhangi bir ceza uygulanmaz. Bunun dışında kullanılan muhasebe/bordro yazılımında da ilgili güncellemeyi yapmanın da faydalı olacağı kanaatindeyiz.

TANER AYDANER
KPMG VERGİ
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.