SGK Prim erteleme başvurusu

06.11.2018 05:42 |

İşyerleri çeşitli nedenlerden dolayı yangına maruz kalarak her zaman zarar görebiliyor. Yangın sonucunda işyerinde üretim durup işyeri sahipleri sigorta prim borçlarını ödeyemeyecek duruma gelebiliyor.

İşyeri sahiplerinin yangından kaynaklanan  bu tür  sorununa 5510 sayılı Sosyal sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çözüm getiriyor. Buna göre işyerleri yangın, su baskını, yer kayması, deprem gibi afete uğrayan, tabii afet nedeniyle tarımsal faaliyetinden dolayı zarar gören işverenler ile işveren olmayan 4/b’li (eski Bağ-Kurlu) sigortalılar, sigorta primlerini erteleme hakkına sahipler. 

Erteleme başvurusu  

İşyerleri  yangın nedeniyle zarar görenlerin bu durumlarını  belgelemeleri kaydıyla olayın meydana geldiği tarihten itibaren üç ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimine dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Örneğin işyeri yangın sonucunda  30 Eylül’de  zarar gören  bir işverenin 30 Aralık’a  kadar  Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması gerekiyor. Kurumca yapılacak inceleme sonucunda;  prim ödeme aczine düştüklerinin anlaşılması halinde, yangın tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile yangının meydana geldiği tarihten itibaren tahakkuk edecek üç aylık prim borçları, yangının olayının meydana geldiği tarihten itibaren bir yıla kadar  ertelenebiliyor. 

Belgeler geç verilebilecek 

İşverenler çalıştırdıkları sigortalılara ait aylık prim ve hizmet belgesini mevcut durumda en geç ait olduğu ayı takip eden ayın 23’üncü günü gece saat 23:59’a kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermeleri gerekiyor. Bu belgenin süresinde verilmemesinin cezası bulunuyor. İşyerleri yangına uğrayanlarda bu süreler uzatılıyor.  Buna göreyangının meydana geldiği ayda verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgeleri, yangının  meydana geldiği ayı takip eden üç ay içinde Kuruma verildiği takdirde, süresinde verilmiş sayılıyor. 

İşçilerin durumu  

İşyerindeki yangın nedeniyle işe gidemeyen işçiye bir ceza verilemez. Ancak işçinin işe gidemediği süre bir haftayı geçerse patronun kıdem tazminatı ödeyip işten çıkarma hakkı bulunduğu gibi işçide bu nedenden dolayı bir yıl ve üzerinde çalışması varsa kıdem tazminatını talep ederek işten ayrılabilir.

Arif Temir

prim erteleme     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!