e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK Primlerine Uygulanacak 2019 yılı Asgari Ücret Desteği

09.02.2019 09:14 | Güncelleme: 09.02.2019 09:14

7162 Sayılı Kanun ile yapılan düzenlemede 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen maddeler ile 2019 yılında İşverenler uygulanacak asgari ücret desteği yeniden belirlendi.

Asgari Ücret Desteğinden Hangi İşverenler nasıl yararlanacak? Asgari Ücret Desteğinde ihlal şartları nelerdir? 2019 yılı Asgai Ücret Desteği Ne Kadar? Asgari Ücret Desteği uygulaması nasıl Yapılacak? Asgari Ücret Desteğinde Başvuru Şartı var mı? Asgari Ücret Desteği uygulması hakkında tüm bilmeniz gerekenler....

Yapılan Asgari Ücret Desteği düzenlemesi ile 5510 sayılı Kanunun (4/a) maddesi kapsamında uzun vadeli sigorta kollarına tabi olan sigortalıları çalıştırılan işverenlerce;

 

Asgari Ücret Desteğinden işverenler hangi şartlarda yararlanacak?

• 2018 yılının aynı ayına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 102,00 TL ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim gün ödeme sayısını geçmemek üzere, 2019 yılında cari aya ait verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişin toplam ödenme gün sayısının, Ancak 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu Sözleşmesi Kanununa tabi özel sektör işverenlerine ait işyerleri için asgarigünlük kazanç 203,00 TL ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim gün ödeme sayısını geçmemek üzere,

• 2019 yılında ilk defa bu Kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,
2019 yılı Ocak ila Aralık ayları/ dönemi için bu maddede belirtilen tutarlar ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilir ve bu tutar İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

• 2019 yılı içinde ilk defa bu Kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının;

2019 yılı Asgari Ücret Desteği Ne Kadar?

2019 yılı Ocak ila Aralık ayları/ dönemleri için ortalama sigortalı sayısı,

500 ün altında olana işyerleri için günlük 5,00 TL (aylık 150,00 TL),

- 500 ün üzerinde olan işyerleri için günlük 3,36 TL (aylık 100,80 TL),

İle çarpımı sonucu bulunacak tutar işverenlerin SGK’ una ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecektir.

Asgari Ücret Desteğinden yararlanacak işverenler için kritik nokta

• 2019 yılı asgari ücret desteği sağlanacak aydaki uzun vadeli sigorta kollarına tabi sigortalı sayısının, 2018 / Ocak ila 2018 Kasım aylarında bildirilen en düşük sigortalı sayısının altına düşmemesi gerekmektedir.

2019 yılından önce tescil edilen işyerleri için belirlenecek en düşük sigortalı sayısının altında sigortalı bildirimi yapan işyerleri için, 2019 yılındaki aylar için destek verilmeyecektir.

Asgari Ücret Desteğinden Kimler Yararlanamayacak?

Bu madde kapsamında destek yararlanılacak aylar /dönemlerde, 2018 yılı Ocak ila Kasım ayları / döneminde aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile (4/a) kapsamında uzun vadeli sigorta kollarından en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki / dönemdeki sigortalı sayısının altında bildirimde bulunulması,

İşverenlerin çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin 2019 yılı Ocak ila Aralık dönemlerine ait aylık prim ve hizmet bildirgeleri veya muhtasar prim ve hizmet beyannamelerini yasal süresi içerisinde verilmemesi,

Sigorta primlerinin yasal süreleri içinde ödenmemesi,

Denetim ve kontrole görevli memurlarca yapılan denetimlerde /incelemelerde ve soruşturmalarda çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalılarının fiilen çalışmadığı durumların tespit edilmesi,

Kuruma prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve zammı borcunun bulunması,

halinde, bahse konu işverenler, SGK’nın uygulayacağı asgari prim desteğinden yararlanamayacaklardır.

Asgari Ücret Desteğinde Başvuru Şartı?

Asgari ücret desteğinden yaralanmak için işverenler tarafından herhangi bir başvuru şartı bulunmamaktadır.

Asgari ücret desteğiyle sağlanacak indirim tutarı, takip eden ay/aylarda doğacak sigorta prim borçlarından mahsup edilecektir.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !