SGK Sağlık Hizmetinden yararlanma süreleri

06.02.2019 06:12 |

SGK Sağlık Sisteminden ilk defa sigortalı olanlar veya işten ayrılanlar ve borcu olanlar ne zaman ne kadar süre ile yararlanabilir.

Sosyal güvenlik sistemimizde sağlık hizmetleri, muayeneler ve tedaviler SGK tarafından belli bir katılım payı karşılığında karşılanıyor. SGK, kapsama giren sigortalıların 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sağlık hizmetlerini karşılıyor ve belirli katılım payları dışında ücretsiz olarak tedavi olmalarını sağlıyor.

SGK’LILARIN SAĞLIKTAN FAYDALANMA SÜRELERİ

Bugün sizlere ilk defa 4-a’lı (SSK) olan biri ne zaman sağlık yardımı almayı hak ediyor, işten ayrılsa kaç gün daha SGK yardımlarından faydalanır, kendi adına işyeri açan veya şirket ortağı olanların sağlık yardımlarından faydalanma durumlarını anlatacağım. Yeni işe giren bir kişinin hastaneye gitmeden önce geriye dönük 1 yıl içerisinde 30 gün sigortalılığı var ise hemen sağlık yardımlarından yararlanabiliyor. Aynı şekilde 4-b’liler (Bağ-Kur) için de geçerli bir durumdur. Tek fark Bağ-Kurlular da 2 aya kadar borç olsa dahi kişi sağlık yardımı alabilir. 2 aydan fazla 4-b prim borcu olduğunda sağlık yardımı alamazlar. Kişi son 1 yıl içinde ister 4-a’lı, ister 4-b’li olsun, bu süreler hastaneye gitmeden önceki 1 yıl içinde hangi statüde olduğu fark etmez. 30 gün hesabına dahil edilir ve hemen ilk işe girişte veya 4-b Bağ-Kur başlangıcı ile ilk gün sağlık yardımı almaya hak kazanır.

İŞTEN AYRILIŞ VE 4-B TERK DURUMUNDA SAĞLIKTAN YARARLANMA SÜRELERİ

İşten ayrılışlarda ise kişinin 90 günden az ödemesi var ise geriye dönük bir yıl içinde ayrıldığı tarihten itibaren 10 gün daha yararlanabiliyor. Eğer kişinin işten ayrıldığı tarihten itibaren son bir yıl içinde 90 gün ve üzeri çalışmışlığı var ise 99 gün daha sağlık yardımlarından faydalanabiliyor. Sağlık yardımlarından sadece işçi değil eş ve çocukları hatta anne, babası da aynı sürelerden faydalanabiliyor. 4-b’lilerde (Bağ-Kur) ise Bağ-Kur’ u terk tarihi itibari ile geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün prim ödemesi var ise ve terk tarihinde kuruma borcu yok ise 90 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanır. Prim borcu var iken Bağ-Kur’u terk etmişse sağlık yardımlarından faydalanamaz.

Mustafa İşcan

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !