e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

SGK Yapılandırması Bozulan İşverene Yeni Çözüm

16.09.2019 14:11 |

Ülkemizde sürekli olarak yapılandırma kanunları çıkartılıyor ve bu durum da SGK’ya veya Maliye’ye borcu olan işverenleri beklenti içine sokuyor. Bu beklenti nedeniyle de borçlar ödenmemeye devam ediyor ve hatta yapılandırılan tutarların taksitleri de zaman içinde ödenmemeye başlıyor.

En son 2018 yılında yürürlüğe giren 7143 sayılı Torba Yasa ile kamuya olan borçlar için yapılandırma imkanı getirilmişti. Söz konusu kanuna göre taksite bağlanan borçlar belli şartlar yerine getirilmezse yapılandırma bozulabiliyor.

Yapılandırma Nasıl Bozulabilir?
7143 sayılı Kanuna göre, ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisinin süresinde ve tam ödenmesi koşuluyla, kalan taksitlerden; bir takvim yılında iki veya daha az taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti (peşin ödeme seçeneğinin tercih edilmesi hâlinde ilk taksiti) izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla yapılandırma hükümlerinden yararlanılmaya devam edilebiliyor.

İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde ise matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla yapılandırma hükümlerinden yararlanma hakkı da kaybediliyor.

Cari Ay Mahsubu Mümkün
Yukarıda belirtilen şekilde işverenlerin SGK’ya olan borçlarından dolayı yapılandırmalarının bozulması halinde yeni bir imkan tanındı. Buna göre, bu işverenlerin yapılandırmalarının devamı için talep etmeleri halinde aynı veya farklı ünitelerde işlem gören işyerleri için ödemiş oldukları 2018 Nisan ayı ve sonrası cari ay prim ödemelerinin, dönem veya taksit sayısı gözetilmeksizin ödenmeyen veya eksik ödenen yapılandırma taksitlerine mahsup edilmesi mümkün. Söz konusu uygulama SGK Başkanlık
Makamının 3/9/2019 tarihli ve 12606304 sayılı OLUR''u ile uygun görüldü.

Teşvik Kaybına Dikkat
Yapılandırması bozulan işverenlerin bu imkandan faydalanırken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar var. Buna göre, öncelikle, aktarılacak cari ay primleri nedeniyle, cari ay primlerinden dolayı yapılandırmanın bozma koşuluna girmesi durumunda işverenlerce zor durum belgesi verilmesi gerekiyor.

Ayrıca, cari ay primlerinin yapılandırma taksitlerine aktarılması halinde; bu aylarda yararlanılan teşvikler ile cari ay primlerinin aktarma yapıldığı yılda yeni tescil edilmiş işyerleri için asgari ücret desteklerinin de iptal edileceği işverenlerce unutulmamalı. 

Dr. Mehmet BULUT
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.