e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK Yapılandırması Bozulanlar için tekrar 7143 yapılandırma

13.01.2019 21:01 | Güncelleme: 13.01.2019 21:01

SGK, 7143 Yapılandırması bozulanlar yapılandırma haklarını nasıl kazanacak? Kimler nasıl başvuru yapacak? SGK 7143 yapılandırma hakları bozulanlar için 2019 1 sayılı genelgesi ile usul ve esasları belirledi.

7143 Yapılandırmada  Hak Kaybına uğrayanlar için başvuru şartı

Daha önce 7143 Sayılı Kanun ile yapılandırma başvuru yapıp 28.12.2018 tarihi itibari ile peşin veya taksit ödemelerini yapmadıklarından dolayı yapılandırma haklarını kaybeden işverenler için tekrar başvuru şartı aranmayacak.

SGK 7143 sayılı Yapılandırma hakkından İşverenler tekrar nasıl yararlanılacak?

7143 yapılandırma koşullarını ihlal eden borçluların ödeme planları tekrar canlandırılacak. Borçlular bankaya giderek belirlenen usul ve esaslara göre ödenmeyen tutarları ödeyebileceklerdir.

Primini kendi ödeyen sigortalılar için 7143 sayılı yapılandırmaden tekrar yararlanmak için  başvuru şartı aranacak.

Yapılandırma haklarını kaybeden Primini kendi ödeyen sigortalıların SGK birimlerine başvuru yapması gerekecek. Başvuru yapanlar 7143 sayılı yapılandırma kanununa eklenen geçici maddesine göre taksit erteleme ve ihya haklarından tekrar yararlanabilecek.

7143 Sayılı Kanunun Geçici İkinci Maddesi Kapsamında SGK Borç Yapılandırmasında Usul ve Esaslar

1- Düzenlenen kanun hükümlerinden yararlanmak için, 7143 sayılı Kanun uyarınca 27/8/2018 tarihine kadar 7143 sayılıKanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunulmuş olmak gerekmektedir. 27/8/2018 tarihine kadar yapılandırmaya başvurmuş olmakla birlikte yapılandırma kapsamına alınmayan ve 31/8/2018 tarihinden sonra tahakkuk eden 2018/Mart ve öncesine ait borçlar (idari para cezası ve eksik işçilikten kaynaklanan borçlar hariç) yeniden yapılandırma kapsamına alınmayacaktır.

2- Söz konusu erteleme ve ihya hakkındanyararlanmak isteyen işverenler için başvuru şartı aranmayacak olup, borçluların bozulan yapılandırma planları tekrar canlandırılacak, borçlu işveren direkt bankaya gittiğinde ödemediği tutarları ödeyebilecektir.

3- Primini kendi ödeyen sigortalılar,5510 sayılı Kanunun geçici 17’nci ve geçici 63’üncü maddeleri kapsamında durdurulan sigortalılık sürelerini yapılandırma kapsamında ihya etmek isteyen sigortalılar, rücu alacakları ile fazla veya yersiz olarak yapılan ödemelere ilişkinSGKalacaklarından, yapılandırma ödeme planları iptal edilmiş olanlar 7159 sayılıhükmünden yararlanmak için ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

4- 7143 sayılı Kanunun geçici 2’nci maddesindenyararlanmak isteyen 4/b kapsamındaki sigortalılardan hesaplanan peşin tutarını ve birinci veya ikinci taksiti 28/2/2019 tarihine kadar ödemeyen sigortalıların yapılandırmaları ihlale gireceğinden 77 sanal terk kodları yüklenecektir.(Hizmetleri ve borçları silinecektir)

5- 5510 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi (60/1/g) kapsamındaki 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borçlarının son ödeme tarihi herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın otomatik olarak 28/2/2019 tarihine kadar uzatılmıştır.

5510 sayılı Kanunun (60/1/g) bendi kapsamındaki 2018 yılı Nisan ayı ve öncesi borçların 28/2/2019 (dahil) tarihine kadar kısmen veya tamamen ödenmemesi halinde, 2017 yılı Şubat ve önceki aylara ilişkin kalan prim borçlarına 1/4/2017 tarihinden tahsil edildiği tarihe kadar, 2017 yılı Mart ayı ve sonrasına ilişkin prim borçlarına ise son ödeme tarihinden tahsil edildiği tarihe kadar geçen süre için sistem tarafından gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanacaktır.

6- 7143 sayılı Kanun kapsamında taksitli ödeme seçeneğini tercih ederek yapılandıran ve 28/2/2019tarihinde borçlarının tamamını geç ödeme zammı ile birlikte ödeyenborçluların katsayı farkının belirlenmesinde kaç taksit üzerinden yapılandırma oluşturulduğuna bakılmaksızın, altı taksit seçeneğini seçen borçlular için geçerli olankatsayı farkı (1,045)uygulanacaktır.

7- Peşin ödeme tercihinde bulunup borcunu ve geç ödeme zammını 30/9/2018 tarihine kadar ödemeyenlerin borçlarını taksitli ödemeye çevirme hakları bulunmamaktadır. Geç ödeme zammı aylık %2 olarak uygulanacaktır.

8- 7143 sayılı Kanun kapsamında 2019/Şubat ve sonraki taksitlerin son ödeme sürelerinde herhangi bir değişiklik bulunmamakta olup söz konusu taksitler içinbelirlenen ve ödeme planlarında yer alan son ödeme tarihleri geçerli olacaktır.

9- Yapılandırma bozulduktan sonra anılan borçlar 6183 sayılı Kanun’un 48 veya 48/A maddesi kapsamında taksitlendirilmiş ve borçlunun anılan borcu için 7143 sayılı Kanun’un Geçici 2’nci maddesine göre ödemetalebinde bulunulması halinde, tecil ve taksitlendirme işlemleri iptal edilerek, ödenen taksitler yapılandırma taksitlerine mahsup edilecektir.

10- 7143sayılı Kanuna göre birinci veya ikinci taksitin 28/2/2019 tarihine kadar ödenmemesi halinde yapılandırma anlaşması bozulacaktır. 2018/Aralık ve 2019/Ocak ayı taksitinin 28/2/2019 tarihinekadar ödenmesi halinde ihlal olarak kabul edilmeyecek, ancak bu taksitlerin 28/2/2019 tarihine kadar ödenmemesi halinde ise 2019 yılının taksit ihlali olarak kabul edilecektir.

11- 28/12/2018 ile 28/2/2019 (bu tarih dahil) tarihleri arasında yapılacaktahsilatlarda ve bunlara ilişkin yapılacak mahsuplardasıralama öncelikli olarakbirinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü taksit olacak şekilde yapılacak, artan tutar olması halinde ise işverenin cari ay prim borcuna mahsupedilecektir. Birinci ve ikinci taksit ödenmeden diğer taksitlerin tahsilatları yapılamayacaktır.

 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !