e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK dan Prim Borcu Ertelemesi

10.02.2017 12:34 | Güncelleme: 10.02.2017 12:35

SGK Başkanı Bağlı, Terörden zarar gören işveren ve esnafın prim borcu 2 Mayıs a kadar ertelenmiştir. dedi.

 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, terörden zarar gören işveren ve esnafın prim borcuna ilişkin, "Geçen yıldan kalan ve bu yıl vermek zorunda olduğunuz primler 2 Mayıs a kadar ertelenmiştir. Bu tarihe kadar işveren ve esnaf borcunu ödeyebilir. Borcun hemen ödenmesi konusunda sıkıştırmıyoruz." dedi.

Bağlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca başlatılan "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı kapsamında bir otelde basın mensupları ile bir araya geldi.

Selim Bağlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu nun talimatıyla program kapsamında heyetler halinde Anadolu nun muhtelif illerine gittiklerini söyledi.

"İşsizliği kontrol edilebilir bir seviyeye getireceğiz"

Bu programda temel hedefin ulaşılmayan işveren ve işsizin kalmaması olduğuna işaret eden Bağlı, program çerçevesinde tüm işsizlere ulaşarak, iş ve istihdam sağlamak için ellerindeki tüm imkanları seferber edeceklerini belirtti.

"Dünyanın en etkin çalışan kamu istihdam ajanslarından olan İŞKUR yüklü miktarda bir fon ile sahaya inmiştir. Geçen yıla göre bu yıl ek istihdam yaratmak isteyen işverenimize çok ciddi teşvik ve yardım paketleri Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Bakanlığımızın talimatıyla da bu konuda gerekli ikinci düzenleme süratle tamamlanmak üzere." diyen Bağlı, tanıtım kampanyasının yakında başlayacağını aktardı.

Bağlı, "Milli seferberlik kapsamında Türkiye nin kronik sorunu olan işsizliği kontrol edilebilir bir seviyeye getireceğiz." diye konuştu.

"Prim borçlarının tahsilatı 2 Mayıs a kadar ertelendi

Geçen yıl terörden mağdur olan bu bölgedeki işverenlere çok ciddi kolaylık ve imkanların sağlandığını hatırlatan Bağlı, Diyarbakır ın Sur ve Silvan, Şırnak, Hakkari, Siirt in Eruh, Mardin in Nusaybin, Derik ve Dargeçit ile Muş un Varto ilçesinde primleri ve bildirge vermeyi ertelediklerini hatırlattı.

Terörden zarar gören işveren, esnaf ve vatandaşlarımızdan geçen yıl 12 ay boyunca prim almaktan vazgeçtiklerini aktaran Bağlı, söz konusu illerden herhangi bir ceza uygulamasına gitmeksizin geçen yıl yaklaşık 500 milyon lira paranın toplanmadığını kaydetti.

500 milyonluk paradan geçen yıl 12 ay boyunca feragat ettiklerini anlatan Bağlı şöyle devam etti:

"2 Ocak a kadar bu paranın esnaf ve işverenlerimiz tarafından ödenmesi gerekiyordu. Bu konuda bakanlığımız işveren ve esnaflarımızı rahatlatmamız gerektiği düşüncesiyle 2 Şubat ta SGK Yönetim Kurulu kararıyla 23 Aralık 2016 ve 31 Mart a kadar olan yasal bildirim ve belgelerini vermeleri yönünde karar alındı. Bu yıl bilgi ve belge verme zorunluluğunu ertelemiyoruz. Geçen yıldan kalan ve bu yıl vermek zorunda olduğunuz primler 2 Mayıs a kadar ertelenmiştir. Bu tarihe kadar işveren ve esnaflarımız prim borçlarını ödeyebilirler. Geçen yıldan kalan prim borcu ve bu yılın ilk aylarının prim borçlarını hemen ödemeleri konusunda sıkıştırmıyoruz."

Prim borcu ödemeleri 2 Mayıs a kadar ertelendi

Bağlı, terör nedeniyle prim ertelemesi yaptıkları, il ve ilçelerde tahsilat oranının yüzde 86 olduğunu dile getirerek, buna rağmen işveren ve esnafın primlerini ödediğini ve toplamda 476 milyon lira tahsilat yapıldığını aktardı.

SGK olarak Diyarbakır da sağlık hizmet sunucularına ve eczanelere yapılan ödemenin yıllık 1 milyar liranın üzerinde olduğuna dikkati çeken Bağlı, "Tahsilatı yapılan paraya bakıldığında Türkiye nin ne derece sosyal ve bir refah devleti olduğunu, merkezi yönetimin ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu.

Bağlı, Türkiye nüfusunun neredeyse yarısının beş kuruş prim ödemeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden sağlık hizmetlerinden yararlanabildiğini vurguladı.

Kayıt dışı istihdama ilişkin değerlendirmede bulunan Bağlı, kayıt dışı sorununu, işverene ve işçiye eğitim verip, onları teşvik ederek, kayıt içi olmayı daha verimli hale getirerek çözmeyi düşündüklerini kaydetti. 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !