» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

SGK e-bildirge ve Güvenlik

 
26.09.2017 06:23 | Güncelleme: 26.09.2017 06:23

*SGK’nın İnternet Şubesi projesi ile işverenlerin e-bildirge işlemlerini internet erişimlerinin bulunduğu her noktadan gerçekleştirebilmeleri hedefleniyor. Dolandırıcı ve sahtekarların eline düşmemek için SGK’nın işlemlerini yaparken altın kurallara dikkat etmek, hayati öneme sahip.

Türkiye’de e-işlemlerin temeli, SSK döneminde e-bildirge ile başladı. 
e-işlemler dalga dalga tüm sosyal güvenlik işlemlerini kapsadı. Aynı zamanda diğer tüm kamu kurumları için esin kaynağı oldu. Bu uygulamalar ise başta SMMM ve Personelciler olmak üzere tüm vatandaşların işlerini hızlandırdı ve kolaylaştırdı. Zaman tasarrufuna da katkıda bulunan SGK’nın İnternet Şubesi projesi ile işverenlerin e-bildirge işlemlerini internet erişimlerinin bulunduğu her noktadan gerçekleştirebilmeleri hedefleniyor. Dolandırıcı ve sahtekarların eline düşmemek için SGK’nın işlemlerini yaparken bu altın kurallara dikkat etmek, hayati öneme sahip.

KİŞİSEL BİLGİ YOK

SGK’nın İnternet Şubesi’ne girerken güvenliğiniz için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle: SGK, e-mail yoluyla hiçbir şekilde şifre işlemleri yaptırmıyor. SGK, e-mail yoluyla hiçbir şekilde müşterilerin kişisel bilgilerini istemiyor.

SGK İnternet Şubesi’ne ise www.sgk.gov.tr adresindeki ‘e-bildirge’ linki ile girilebiliyor. Şifre ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde; sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten SGK’ya ait olduğunu gösteren işaretin olduğu kontrol edilmeli.

Şifre ve parola alanlarına giriş yaparken, rakam ve harflerin yerine ‘*’ işareti gözükmeli. SGK başkalarına ait ve halka açık bilgisayarlardan e-bildirge işlemleri yapmamanızı önemle tavsiye ediyor. Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmekte kullanılan çeşitli kırma (hacking) programlarının kullanılmadığını garanti etmek mümkün değil.

GÜNCELLEYİN

Antivirüs yazılımları, sisteminizi, tuş vuruşlarınızı kaydedip internet üzerinden bilgi aktaran Trojan programları da dahil olmak üzere, bilinen virüslerden koruyor. Bu yüzden, sisteme girmeden önce, uygun bir yazılım kurarak, sistemlerinizi taratmanız faydalı olabilir. Ancak, antivirüs yazılımlarının sadece bilinen virüsleri tarayabileceğini unutmayınız, yenilerini tanıyamayabilirler. Bu nedenle, antivirüs yazılımını düzenli olarak güncellemeniz de gerekli.

Güvenlik açısından alınması gereken en önemli önlem, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgileri paylaşmamak. Şifrenizi sık sık değiştirmeniz de alabileceğiniz güvenlik önlemlerinden biri. Mail aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfaları kullanılmamalı; farklı sayfalardan e-bildirge şubesine ya da www.sgk.gov.tr sayfasına yönlendirilme yoluyla giriş yapılmamalı.

‘ÇIKIŞ’ YAPIN

SGK e-bildirge’deki işlemler bittiğinde, e-bildirge’den çıkmak için muhakkak ‘çıkış’ butonu kullanılarak işlemler sona erdirilmeli. e-bildirge’ye girdiğinizde, sol üst köşede ‘bir önceki kullanım zamanınız’ ifadesi ile en son işlem yaptığınız tarih ve saati görebilirsiniz. Bu bilgiyi kontrol ederek, sizden sonra üçüncü bir şahsın sizin hesaplarınızı kullanıp kullanmadığını kontrol edebilirsiniz. Şifrenizi bir yere yazmayın, bilgisayarınız veya tarayıcınıza kaydetmeyin.

ANTİVİRÜS YAZILIMI ÇALIŞIR OLMALI

Sadece tanıdığınız kaynaklardan elde ettiğiniz programları kullanın. Sadece güvenilir sitelerden program indirin. İnternetten herhangi bir şey indiriyorsanız, antivirüs yazılımınız çalışır durumda olmalı. Kaynağını bilmediğiniz bir belleği asla bilgisayarınıza takmayın. Uygulamayı çalıştırmak için e-posta’ya eklenmiş bir dosyayı çalıştırmayın. Önce ekli dosyayı bilgisayarınızdaki bir dizine kopyalayıp, daha sonra virüs programı ile kontrol edip dosyayı açmanız daha güvenli.

YAŞ GÜNÜ KULLANMAYIN

Şifrenizi belirlerken e-posta veya mesaj alma-gönderme gibi diğer internet hizmetlerine erişim için kullandığınız bilgilerin aynısını kullanmaktan kaçının. İsim, yaş günü veya telefon numarası gibi başka kişilerin tahmin edebileceği kolay şifreler kullanmayın.

SANAL KLAVYE KORUR

Sanal klavye şifresini ‘keylogger’ programlarına karşı güvenlik altına almak amacıyla ‘virtualpad’ (sanal klavye) uygulaması devreye alındı. Sanal klavye, bilgisayarınızın klavyesindeki tuşları kullanmadan, farenizi kullanarak ekranınızdan e-bildirge şifre girişinizi yapmanıza olanak sağlar.

BİLGİSAYARIN FARESİNİ KULLANIN

Sanal klavyenin şifre giriş sayfasında kullanımı ‘keylogger’ olarak bilinen, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız şifre girişlerinde şifrenizin oluştuğu rakamları hafızasında tutabilen güvenlik kırıcı bazı programlardan korunmanızı sağlar. Şifrenizi bu tür bir programın yüklü olabileceği bir bilgisayardan bilgisayar klavyenizi kullanarak girmeniz risk oluşturabilir. Farenizi kullanarak mini klavyenin üzerindeki tuşlarla giriş yapmanız, bu tür programların oluşturacağı riskleri ortadan kaldıracak.

İsa KARAKAŞ
itohaber


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.