SGK İhtar Çekmeden İdari Para Cezası Uygulayamayacak !!!

06.06.2018 13:43 |

Resmi Gazetede yayımlanan 16/05/2018 tarihli, 7144 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 16 ncı maddesinde yapılan düzenleme ile 5510 sayılı Yasanın 102. maddesinin 2 nci fıkrasında önemli bir değişikliğe gidilmiştir.

Yapılan değişiklik ile SGK’ ya verilen bildirge, beyanname, belge ve defterlerde kayıtlı sigorta primine esas kazancın %1 ini aşmayacak ve brüt asgari ücretin üçte birini geçmeyecek şekilde, prime esas kazançta bir eksiklik tespit edilmesi halinde öncelikle idari para cezası verilmeyecektir. Bu eksik bildirimin giderilmesi için işverene tebligatla 15 günlük süre verilecek, eksik bildirim, verilen 15 günlük süre içinde tamamlanırsa idari para cezası uygulanmayacaktır.

Yapılan bu yeni düzenlemeye göre, 5510 sayılı Kanunun 102 inci maddesine göre idari para cezası uygulanmaması için;

SGK’ ya bildirilen sigortalılar ve çalışma gün sayılarında eksiklik olmaması,

* Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen bildirge, beyanname, belge ve defterlerde kayıtlı sigorta primine esas kazancın %1 ini aşmayacak ve brüt asgari ücretin üçte birini geçmeyecek şekilde, prime esas kazançta bir eksikliğin tespit edilmesi,

* Eksikliğin 15 gün içinde giderilmesi için SGK tarafından işverene ihtar çekilmesi,

* Eksikliğin, çekilen ihtarın tebliğ edildiği tarihinden itibaren 15 gün içinde işveren tarafından giderilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, eksikliğin SGK tarafından değil de işveren tarafından tespit edilmesi halinde de bildirge, beyanname, belge veya defterlerin Kuruma verilmesinden itibaren on beş gün içinde giderilmesi halinde yine idari para cezası uygulanmayacaktır.

İşverenlerimize ve meslek mensuplarımıza önemle hatırlatırız…

Mustafa KESKİN
MEFA İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK MÜŞAVİRLİĞİ
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !