SGK İlave istihdam teşvikinde kapsam genişledi.

11.03.2019 09:25 |

7166 sayılı yasa ile istihdam verilerinde meydana gelmiş veya gelebilecek negatif etkileri azaltmak adına yeni bir düzenleme yapıldı. 01.02.2019 ile 30.04.2019 tarihleri arasındaki SGK sigortalı girişleri yapılacak kişiler için işverenlerin bu fırsatın kaçırılması gerekir.

2018 yılının ilk yarısında çıkartılan 7103 sayılı yasa ile SGK primi ve gelir vergisinde teşvik düzenlemesi yapılmak suretiyle ilave istihdam sağlayan işverenlerin üzerindeki prim yükü hafifletilmiştir. Bu tür düzenlemelerle istihdamın artırılması, işverenlerin rekabet gücünün ve ihracatın artırılması, ithalatın dolayısıyla cari açığın azaltılması, işsizliğin azaltılarak refah seviyesinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Ancak 2018 in ikinci yarısında dış etkenlerle meydana gelen döviz kuru dalgalanması, çalışma hayatına da olumsuz yansımıştır.

 

 

Bu yeni yasa ile iki önemli farklılık öne çıkmaktadır. Bunlar teşvik verilecek işveren kapsamının ve verilen teşvik miktarının artmasıdır. Birçok kişi farkına varmadığı için üzerinde durmadı ama iyi düşünülmüş ve uygulamada olumlu yansımaları olacağını tahmin ettiği kapsamın genişletilmesi hususu üzerinde önemle durmak istiyorum.

Bu nedenle öncelikle vurgulamak istediğimiz kapsamın genişlemesi konusunu biraz daha açıklamakta fayda var. 7166 sayılı yasal düzenleme neticesinde 01.02.2019 ile 30.04.2019 tarihleri arasındaki üç aylık dönemde ilave istihdam sağlayan işverenler için büyük avantajlar ortaya çıkmıştır.

7103 sayılı yasada işe alınan bir işçinin ilave istihdam sayılabilmesi için işe giriş tarihinden önceki takvim yılının ortalama işçi sayısına ilave olması gerekmektedir. Ancak yeni düzenleme ile belirtilen 3 aylık süre içerisinde işe alınan işçiler için ise işe giriş tarihinden bir önceki takvim yılındaki en düşük aydaki işçi sayısına ilave olması teşvikten yararlanmasına hak kazandırmaktadır. Yıl boyunca çalıştırılan işçi sayısının aritmetik ortalaması ile yıl içerisinde en düşük aydaki işçi sayısı arasında yer alan işyerlerini de teşvik kapsamına dahil eden bir değişiklik söz konusudur.

Örnek vererek açıklamak gerekirse; işyerinin 2018 yılı işçi sayısı aritmetik ortalaması 50, en düşük işçi çalıştırdığı ay olarak ta kasım ayının 41 olduğunu varsaydığımızda, 01.03.2019 tarihinde şartları sağlayan bir işçi işe alındığında 7103 sayılı yasaya göre bir önceki yılın aritmetik ortalaması olan 50 nin üzerinde ise teşvikten yararlanabilecekken, yeni düzenleme ile birlikte en düşük ay dikkate alınacağından kasım ayı sayısı olan 41 e ilave olarak işe alınan işçilerde teşvikten faydalanabilecektir.

Bu düzenleme doğal olarak teşvikten yararlanabilecek işyeri sayısını otomatik olarak artıracaktır. Çünkü bazı işyerleri hala geçen yılın aritmetik ortalamasının altında yer aldıkları için ilave işçi alsalar dahi teşvikten yararlanamıyorlardı. Ama bu 3 ay içerisinde ortalama değil de en düşük ay dikkate alınacağı için büyük bir avantaj elde edilmektedir.


Teşvikten yararlanabilecek işyeri sayısında artışa neden olduğu gibi verilen teşvik miktarını da artırarak bir anlamda işverenin toplam prim yükü aşağıya çekilmektedir. Bu konuyu da detaylı açıklamakta fayda var. Yukarıda belirttiğimiz üç ay içerisinde şartları sağlayan işçileri işe alan işverenlere sigorta primi, gelir vergisi yanında ücret desteği de verilecektir. Günlük asgari ücretin neti kadar yani 67,36 TL üzerinden hesaplanarak toplamda 3 aylık destek sağlanacaktır. Çalışma hayatında ücret desteği ikinci kez verilmektedir. Hatırlanacak olursa geçen yıl esnaf için verilen bir senden bir benden teşvikinde de ücret desteği sağlanmıştı.

Bu teşvikten yararlanabilmek için işe alınan işçinin en az 9 ay işe devam etmesi gerekmektedir. İşçi devam ettiği sürece kadın, engelli veya 18-25 yaş arası erkekse toplamda 18 ay diğerleri için ise 12 ay boyunca İşveren, sigorta primi ve gelir vergisi teşvikinden yararlanma devam edecektir. İşverene bir ay için verilecek teşvik tutarı işçi başına 3.006,12 TL dir. 12 ay boyunca 19.000 TL tutarında toplam teşvikten faydalanma imkânı bulunmaktadır. Bu tutar işverenin SGK prim borcuna mahsup edilecek olup kendisine ödenmeyecektir.

Mustafa YILMAZ
bursahakimiyet.com.tr
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!