SGK işyeri tescillerinde şifre talep işlemleri değişti!

25.01.2019 08:04 |

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde SGK tescili yaptırmak isteyen işveren yada işveren vekilleri https://uyg.sgk.gov.tr/stw/welcome.do adresinden sgk tescilini yaptırıp, 7 gün içerisinde de işyeri tescili için esas olan belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, E-Sigorta Sözleşmesinin E-Devletten Onaylanması ve Aktivasyon İşlemleri Hakkında 14/9/2018 tarihli bir Genel Yazısında işyeri tescili işlemleri sırasında E-Bildirge kullanıcı şifresi kimin üzerine olacaksa bu tescil işlemi onaylanmadan önce şifrenin tanımlanacağı kullanıcının T.C kimlik numarası istenmektedir. Buraya şifreyi alacak kişinin T.C kimlik numarası yazıldıktan sonra kuruma tekrardan şifre talep formunun düzenlenip verilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tescil işlemi yaptıktan sonra Şifreyi talep eden kullanıcı https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre ile sisteme baktığında işyeri tescilini bu ekranda   göremeyecektir. Zira öncelikle şirket sahibi yada yetkilisi kim olarak sisteme tanımlanmışsa bu kişinin https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ebildirge-basvuru-yetkili-onay ekrandan girip tanımlı olan kişiye buradan onay vermesi gerekmektedir. Yine işveren kullanıcı değiştirecekse de yine bu ekrandan işlem yapması gerekmektedir. Bu ekrandan asıl işverenin onaylamadığı hiç bir işlem şifrenin yetkili kılınan kişi üstüne düzenlenmesi işlemini gerçekleştiremeyecektir.

İşveren onay yaptıktan sonra da bu sefer yetkili kılınan kişinin de kendi e devlet şifresiyle girip kullanıcı onay kısmında sözleşmeyi onaylaması gerekecektir. Bu işlemden sonra şifrelere ulaşabileceklerdir.

Sonuç olarak ; SGK şifrelerini üzerine alan-alacak kullanıcıların dikkatli olmaları ve bu şifrelerin getirdiği sorumlulukları Bildirge sözleşmesini dikkatli bir şekilde okuduktan ve sorumluluğu tam olarak bildikten sonra onaylamaları menfaatlerine olacaktır.

TANER ÖZDEMİR
http://www.tanerozdemir.com.tr/sgk-isyeri-tescillerinde-sifre-talep-islemleri-degisti.html

e-bildirge     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !